Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Copa-Cogeca: Należy ograniczać powierzchnię upraw ziemniaków na przetwórstwo

Eksperci z unijnych organizacji Copa-Cogeca uważają, że należy ograniczać powierzchnię upraw ziemniaków przeznaczonych na przetwórstwo lub szukać nowych rynków zbytu na ten towar - poinformowała w poniedziałek Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.


Autor: PAP
Data: 09-11-2020, 12:25
Copa-Cogeca: Należy ograniczać powierzchnię upraw ziemniaków na przetwórstwo, fot. shutterstock

W komunikacie napisano, że zdaniem ekspertów Copa-Cogeca na rynku ziemniaków do marca 2020 r. sytuacja była w miarę stabilna. Podaż i popyt były zrównoważone, a ceny - atrakcyjne. Kłopoty przyszły wraz z pandemią koronawirusa. Zamknięcie branży HoReCa spowodowało, że konsumenci częściej wybierali ziemniaki spożywcze, a jednocześnie nastąpiło załamanie sprzedaży ziemniaków przeznaczonych na przetwórstwo, które zaczęły zalegać w magazynach.

"W efekcie, na kryzys związany z Covidem, nałożył się trwający od kilku lat niekorzystany trend wzrostu produkcji ziemniaków na przetwórstwo. Dlatego zdaniem ekspertów Copa-Cogeca należy ograniczyć powierzchnię ich upraw lub intensywnie szukać nowych rynków zbytu na taki towar" - czytamy w komunikacie.

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych poinformowała też, że 2 listopada odbyło się posiedzenie grupy roboczej "Ziemniaki i Skrobia" Copa-Cogeca. Ze względu na epidemię koronawirusa i zalecenia rządu belgijskiego, odbyło się ono w formie wideokonferencji. Wybrano władze grupy roboczej "Ziemniaki i Skrobia" na nową kadencję. Przewodniczącym pozostał Francuz Arnaud Delacour, natomiast polski ekspert Zbigniew Górski z Polskiego Związku Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych ponownie został wybrany na wiceprzewodniczącego grupy.

Copa-Cogeca to unijne organizacje reprezentujące interesy unijnych rolników i spółdzielni rolniczych wobec Komisji Europejskiej i instytucji działających w Unii. Copa oraz Cogeca zrzeszają kilkadziesiąt narodowych związków rolniczych oraz organizacji spółdzielczych. Ustalenia w ramach Copa-Cogeca mają często decydujący wpływ na decyzje KE w sprawach rolnych. 

© Portal Spożywczy 2021-01-16 16:00:52