Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

We wtorek rząd ma wydłużyć do 2022 r. realizację programu dot. udziału Polski w wystawie Expo

Rada Ministrów wydłuży do 2022 r. okres realizacji programu dotyczącego udziału Polski w światowej wystawie Expo w Dubaju - wynika z zapowiedzi wtorkowych obrad rządu. Ma to związek z przesunięciem o rok terminu organizacji wystawy.


Autor: PAP
Data: 14-12-2020, 16:45

Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, chodzi o projekt zmianę uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Udział Rzeczypospolitej Polskiej w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju w Państwie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w latach 2019-2021", która ma trafić we wtorek pod obrady rządu.

Z dokumentu wynika, że Rada Ministrów wydłuży do 2022 r. okres realizacji programu dotyczącego udziału Polski w światowej wystawie EXPO w Dubaju. Jest to związane z przesunięciem o rok na skutek pandemii koronawiusa na świecie terminu organizacji wystawy EXPO w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Jak wskazano w informacji BIP KPRM, "konieczne jest dostosowanie programu do nowego terminu, w którym odbędzie się EXPO 2020, tj. od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r."

Przypomniano, że Rada Ministrów ustanowiła uchwałą z 20 grudnia 2018 r. wieloletni program "Udział Rzeczypospolitej Polskiej w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju w Państwie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w latach 2019-2021", jednak 29 maja 2020 r. Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu zdecydowało o przesunięciu o rok terminu odbywania się EXPO 2020 z powodu sytuacji epidemiologicznej.

"Istnieje potrzeba dokonania zmiany tej uchwały w celu wydłużenia okresu realizacji Programu oraz aktualizacji jego założeń organizacyjno-finansowych" - wyjaśniono. Chodzi m.in. o aktualizację zapisów dot. "harmonogramu realizacji poszczególnych zadań związanych z przygotowaniami i udziałem Polski w EXPO 2020 oraz harmonogramu Programu".

Wraz z projektem uchwały Rady Ministrów pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów oraz Rady Ministrów ma być przekazany projekt zaktualizowanej "Koncepcji programowej udziału Polski w EXPO 2020 w Dubaju" opracowany pod przewodnictwem Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej.

Według Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) celem udziału naszego kraju w światowej wystawie w Dubaju, jest wsparcie polskich przedsiębiorców w nawiązywaniu relacji biznesowych z partnerami na Bliskim Wschodzie oraz umocnienie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. W przygotowania Polski do wystawy zaangażowanych jest kilkadziesiąt podmiotów publicznych i prywatnych.

© Portal Spożywczy 2021-03-04 22:31:34