Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Zbiory będą nieznacznie większe niż rok temu

Deszcze, które opóźniły wiosenne zasiewy w Polsce, mogą pozytywnie wpłynąć na produkcję zbóż w południowych krajach Europy Środkowej, szczególnie na Węgrzech. Dodatkowo suchy koniec 2007 roku może ograniczyć produkcję w Polsce i sprawić, że w tym roku będzie ona jedynie nieznacznie wyższa niż w ubiegłym - czytamy w Rzeczpospolitej.


Autor: Rzeczpospolita
Data: 25-04-2008, 14:00

- Szacuję, że zbiory pszenicy wyniosą (w 2008 roku) 8,68 miliona ton. To 4,3 procent więcej niż zeszłoroczne 8,23 miliona ton - powiedział analityk rynku zbóż w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Wiesław Łopaciuk.

Łopaciuk ocenia, że całkowite zbiory zbóż w Polsce, która jest największym producentem w regionie, mogą sięgnąć w tym roku 28 milionów ton, czyli być o milion ton wyższe niż w 2007 roku.

- Wpłynie na to większy obsiany areał i być może nieco większe plony, ale to jest nadal niepewne, ponieważ do zbiorów jeszcze sporo czasu - dodał.

Opady mogą jednak pozwolić innym krajom regionu na zwiększenie produkcji zbóż, która w ubiegłym roku ucierpiała na skutek przedłużającej się suszy.

Analitycy oceniają, że Ukraina, Rumunia i Bułgaria mogą oczekiwać w tym roku wzrostu plonów nawet o 70 procent ze względu na optymalne warunki pogodowe. Oczekują, że zbiory zbóż na Ukrainie wzrosną w tym roku do 38-40 milionów ton z 29,3 miliona w ubiegłym roku.

Największy wzrost produkcji, dzięki obfitym opadom, mogą jednak w ocenie analityków odnotować Węgry.

Eksperci oceniają, że eksport z Polski może być ograniczony, głównie za sprawą wysokich cen oferowanych za zeszłoroczną pszenicę.

- Szacuję, że import pszenicy wyniesie w sezonie 2008/2009 0,45 miliona ton, a eksport 0,5 miliona - powiedział Łopaciuk.

© Portal Spożywczy 2021-01-22 19:54:43