Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Jaki wpływ ma pandemia na wyniki i notowania Pamapolu?

W zeszłym roku notowania producenta dań gotowych podskoczyły o niemal 40 proc. Ponadto pod koniec 2020 r. spółka podpisała umowy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa opiewające na łączną kwotę 57,2 mln zł - podaje "Parkiet".


Autor: Parkiet
Data: 29-01-2021, 10:33
Pandemia a wyniki i notowania Pamapolu

– Firmy z Grupy Pamapol biorą udział w przetargach KOWR od ponad dziesięciu lat. Choć nie podajemy informacji na temat zyskowności poszczególnych umów handlowych, to z danych historycznych wynika, że zyskowność takich kontraktów jest stosunkowo niska – stwierdził wiceprezes Pamapolu Krzysztof Półgrabia.

– Okres pandemii z przełomu I i II kw. 2020 roku to zdecydowanie negatywny wpływ na niektóre operacje z łańcucha dostaw. Jako znaczny problem mogę podać na przykład brak puszek do produkcji konserw warzywnych, co przełożyło się negatywnie na wyniki spółki WZPOW Kwidzyn w tym okresie – dodał wiceprezes.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Podczas pandemii klienci zmienili sposób robienia zakupów? – Na pewno uwidocznił się mechanizm zakupów „na zapas" dla produktów o długim terminie przydatności do spożycia. Wynikał przede wszystkim z obawy o dostępność produktów, zamknięcia sklepów. Dotyczył kategorii dań gotowych i konserw mięsnych w słoju. Natomiast czy posiadanie w domu pewnej ilości jedzenia „na zapas" będzie nowym trendem, ocenimy z perspektywy czasu. Wraz z wybuchem pandemii było to raczej działanie impulsowe – tłumaczył „Parkietowi" Półgrabia.
 
 
 

© Portal Spożywczy 2021-04-14 00:25:45