Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Ognisko ptasiej grypy niedaleko Gniezna

Około 82 tys. kaczek i kurcząt brojlerów zostanie w sobotę wybitych na fermie w Mielnie (pow. gnieźnieński, woj. wielkopolskie), w której potwierdzono zakażenia grypą ptaków - przekazał PAP Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gnieźnie.


Autor: PAP
Data: 30-01-2021, 14:50
Ognisko ptasiej grypy niedaleko Gniezna / fot. shutterstock

"Stwierdziliśmy w trzech kurnikach dodatnie wyniki w kierunku wysoce zjadliwej grypy ptaków, podtyp H5N8. Jest to choroba typowa dla ptactwa, niezakaźna dla człowieka" - powiedział PAP Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gnieźnie lek. wet. Paweł Gronczewski.

Dodał, że w sobotę rozpoczęła się akcja likwidacji liczącego ok. 82 tys. sztuk stada kaczek rzeźnych i krucząt brojlerów. "Są usypiane humanitarnie za pomocą dwutlenku węgla. Prowadzimy działania w ognisku, chcemy je skończyć do godz. 20" - zaznaczył.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Gronczewski przyznał, że w okolicy fermy znajdują się zbiorniki wodne i możliwe, iż wirusa przeniosło dzikie ptactwo. "Na razie to ustalamy" - podkreślił.

Lekarz powiedział, że informację o podejrzeniu wystąpienia na fermie ptasiej grypy inspekcja weterynaryjna otrzymała w czwartek, a wyniki potwierdzające wystąpienie wirusa w piątek po południu. Zanim inspektorzy dotarli na miejsce w stadzie padło ok. 2,5 tys. ptaków.

Lekarz dodał, że w związku z potwierdzeniem ogniska ptasiej grypy w promieniu 3 km i kolejnych 7 km od fermy wprowadzono obszary zapowietrzone i zagrożone. Objęły one tereny należące do czterech gmin: Kłecka, Mieleszyna, Gniezna i Trzemeszna.

© Portal Spożywczy 2021-04-17 04:45:41