Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Lantmännen Unibake rozbuduje piekarnię w Nowej Soli

Lantmännen Unibake kontynuuje inwestycje w Polsce i informuje o znaczącej rozbudowie swojej piekarni w Nowej Soli.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 02-02-2021, 08:12
Lantmännen Unibake rozbuduje piekarnię w Nowej Soli; fot. Jarosław Werwicki

Lantmännen Unibake poinformował o rozpoczęciu kompleksowego planu inwestycyjnego o wartości ok. 40 mln euro, który przyczyni się do szybszego rozwoju firmy na rynkach europejskich, w tym w segmencie handlu detalicznego. Inwestycja obejmuje instalację nowej, szybkiej linii do produkcji wysokiej jakości pieczywa do hamburgerów i hot-dogów, montaż urządzeń do pakowania pieczywa na rynek detaliczny, a także znaczącą rozbudowę piekarni i powierzchni magazynowej w Nowej Soli.

Rozbudowa piekarni ruszyła w styczniu tego roku, a rozpoczęcie produkcji pieczywa na nowej linii planowane jest na II kwartał 2022 roku.

- Jestem dumny mogąc ogłosić naszą znaczącą inwestycję w dalszy rozwój Unibake, mówi Jan Hertz, Globalny Dyrektor Komercyjny Lantmännen Unibake. - Jesteśmy mocno zaangażowani we wspieranie naszych klientów i ich ambitnych planów wzrostu, co – wraz z dotychczasowymi sukcesami na rynku polskim i europejskim - stworzyło silny fundament do podjęcia decyzji o nowej inwestycji. To także dowód na to, że Unibake potrafi konsekwentnie realizować strategię wzrostu, pomimo trudnego klimatu biznesowego, z jakim mamy obecnie do czynienia, dodaje Jan Hertz.

- Zakład w Nowej Soli to już dziś nasza największa i najnowocześniejsza piekarnia, wytwarzająca szeroką gamę pieczywa dla fast food, w różnych odmianach i rozmiarach. Jego rozbudowa jest naszą odpowiedzią na wzrost zapotrzebowania na tego typu pieczywo. Inwestycja zwiększy nasze moce produkcyjne, pozwoli nam jeszcze lepiej zaspokajać potrzeby klientów w sektorze gastronomicznym, a dodatkowo – rozpocząć ekspansję na rynku detalicznym, mówi Jacek Górecki, Dyrektor Zarządzający Regionu Polski i Węgier Lantmännen Unibake.

Piekarnia w Nowej Soli zatrudnia ponad 150 pracowników, jej rozbudowa stworzy kolejnych 30-40 miejsc pracy. Zakład w Nowej Soli zaopatruje się w większość surowców na polskim rynku, dlatego inwestycja przełoży się też na szereg nowych pośrednich miejsc pracy u dostawców i kontrahentów.

Piekarnia w Nowej Soli została oddana do użytku w 2018 roku. Obecnie na dwóch liniach produkcyjnych wypiekane są bułki do hamburgerów, hot dogów klasycznych (tzw. amerykańskich) i hot dogów w stylu francuskim (bagietka z wydrążonym otworem na dodatki). Piekarnia ma szerokie możliwości różnicowania bułek – m.in. poprzez stosowanie różnorodnych receptur, posypywanie (np. sezamem), nacinanie czy „glazurowanie” pieczywa (np. bułki brioche).

Lantmännen Unibake jest jedną z największych grup piekarniczych w Europie - posiada 34 piekarnie w 15 krajach. Firma zatrudnia ponad 6 tys. pracowników i dostarcza mrożone i świeże produkty piekarnicze na rynek detaliczny i gastronomiczny, w ponad 60 krajach na całym świecie.

W Polsce Lantmännen Unibake jest obecny od początku lat dziewięćdziesiątych. Obecnie produkcja odbywa się w dwóch zakładach - w Nowej Soli i Stanisławowie Pierwszym w gminie Nieporęt koło Warszawy. Spółka oferuje szeroki wybór różnorodnych wyrobów piekarskich, w tym pieczywo dla gastronomii - m.in. bułki dla fast food, bagietki do kanapek, bułki do zapiekanek czy panini. Lantmännen Unibake rozwija też linię produktów w kategorii zdrowego odżywiania oraz „gourmet” – np. pieczywo o podwyższonej zawartości błonnika, z kiełkami zbóż czy z płatkami owsianymi.

Klientami Lantmännen Unibake są w Polsce sieci restauracji szybkiej obsługi, duże sieci handlowe, sieci stacji benzynowych oraz sieci sklepów detalicznych. Oprócz podmiotów krajowych odbiorcami produktów są także klienci działający na kilkudziesięciu rynkach europejskich, a także na Bliskim Wschodzie czy w Azji.

Lantmännen Unibake Polska zatrudnia ponad 450 osób. W 2019 roku firma dostarczyła pieczywo o łącznej wartości ok. 300 milionów zł.

© Portal Spożywczy 2021-04-14 00:44:35