Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

PIE: od marca handel detaliczny notować będzie wzrosty

Styczeń był najsłabszym miesiącem dla handlu detalicznego w 2021 r., luty przyniesie odbicie - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny, komentując dane GUS. Według PIE, od marca handel odnotowywać będzie wzrost w ujęciu rocznym.


Autor: PAP
Data: 19-02-2021, 11:04
Styczeń był najsłabszym miesiącem dla handlu detalicznego w 2021 r.; fot. unsplash.com

Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2021 r. spadła o 6,0 proc. w ujęciu rocznym, w ujęciu miesięcznym spadła o 24,9 proc.

Według PIE, styczeń był najsłabszym miesiącem dla handlu detalicznego w 2021 roku - luty przyniesie odbicie. Dane o mobilności Google wskazują na podwyższony ruch w galeriach handlowych bezpośrednio po zniesieniu obostrzeń, chociaż liczba odwiedzin w drugiej dekadzie miesiąca wciąż jest o 30 proc. niższa niż rok temu.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Spodziewamy się także wzrostu obrotów w branżach powiązanych z walentynkami, np. drogerie, kwiaciarnie, sklepy jubilerskie. Dane z systemu CEPIK sugerują też poprawę sprzedaży samochodów w lutym, chociaż może być ona krótkotrwała - wskazali analitycy Instytutu.

Jak ocenili, począwszy od marca handel odnotowywać będzie wzrost w ujęciu rocznym - jest to jednak odniesienie do najbardziej burzliwych miesięcy pandemii.

Dodali, że badania koniunktury GUS sugerują, że na tle ogólnych wyników dalej słabo radzić będą sobie sprzedawcy odzieży. Sklepy z RTV i AGD utrzymają wyższe obroty.

© Portal Spożywczy 2021-04-17 03:37:22