Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Analitycy BGŻ: Coraz więcej sygnałów wskazuje na możliwość obniżek cen żywca

Ceny skupu żywca rzeźnego w Polsce wciąż są bardzo wysokie, ale pojawia się coraz więcej sygnałów mogących świadczyć o rosnącym prawdopodobieństwie ich obniżek w nieodległej przyszłości - informują analitycy BGŻ.


Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej
Data: 04-08-2009, 12:32

Według danych MRiRW w czwartym tygodniu lipca (20-26.07) zakłady mięsne płaciły przeciętnie 5,07 PLN za kilogram żywca wieprzowego. Wprawdzie od trzech tygodni żywiec tanieje, ale wciąż jest o około 21 proc. droższy niż zazwyczaj w tym okresie roku.

Ceny kurcząt i indorów w zakładach ubojowych w tym czasie były odpowiednio o 12 i 29 proc. wyższe niż rok temu. Drogi jest również żywiec wołowy, który przeciętnie kosztował 4,81 PLN/kg, czyli o 20 proc. więcej niż przed rokiem.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Na koniec czerwca jedno euro kosztowało 4,47 PLN, a na koniec lipca 4,18 PLN, oznacza to, że w przeciągu zaledwie jednego miesiąca złoty umocnił się wobec euro prawie o 7 proc. Ta zmiana powoduje, że coraz bardziej opłacalny staje się import mięsa wieprzowego i trzody chlewnej z Niemiec, Danii czy Niderlandów. Jednocześnie trudniej jest sprzedać polską wołowinę czy drób na rynkach zagranicznych. Z doświadczeń ostatnich miesięcy wynika, że kurs walutowy bardzo szybko przekłada się na ceny skupu bydła, trochę wolniej na ceny trzody chlewnej i drobiu.

Rosnącym, choć wciąż trudnym jednoznacznie do ocenienia, zagrożeniem dla wysokich cen skupu jest rozprzestrzenianie się wirusa nowej grypy A/H1N1. Wzrost liczby zachorowań może spowodować obniżenie popytu na mięso i w rezultacie presję na jego ceny.

© Portal Spożywczy 2021-04-17 03:28:58