Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Stock Polska liderem na rynku polskich wódek

- Od stycznia 2009 r. nasza sprzedaż zwiększyła się o ok. 80 proc. Zakładamy, że taką dynamikę osiągniemy także w ciągu całego roku - mówi Rzeczpospolitej Marek Malinowski, prezes firmy Stock Polska, będącej częścią Stock Spirits, czołowego producenta alkoholi w Europie Centralnej. - Według firmy Nielsen w połowie tego roku wysunęliśmy się na pozycję lidera polskiego rynku wódki - wyjaśnia Malinowski.

W 2009 r. przychody firmy powinny wynieść ok. 550 mln zł. W 2008 r. przekroczyły nieco 300 mln zł.

Tak szybką ekspansję Stock Polska zawdzięcza przede wszystkim marce Czysta de Luxe. Według Nielsena to obecnie najpopularniejsza czysta wódka w Polsce. Firma wprowadziła ją na rynek pod koniec 2007 r. Jej udziały wynosiły wówczas ok. 11 proc. Dawało jej to czwarte miejsce na polskim rynku wódki.

W branży spekuluje się, że ekspansja Stock Polska to dowód na to, że właściciel firmy, amerykański fundusz Oaktree Capital Management, zamierza w najbliższym czasie wystawić ją na sprzedaż. Kiedy w 2006 r. kupował spółkę, wówczas jeszcze Polmos Lublin, zaznaczył, że będzie chciał się pozbyć jej udziałów po trzech - pięciu latach. Marek Malinowski zaprzecza, że fundusz przygotowuje się do szybkiej sprzedaży Stock Polska. Oaktree chciałby przyłączyć do Stock Spirits jeszcze jednego lub dwóch producentów alkoholu w Europie Centralnej.

W Polsce, która jest największym rynkiem Stock Spirits, akwizycje nie są brane pod uwagę. Malinowski zaprzecza także, że Stock Polska oraz jego właściciel byli kiedykolwiek zainteresowani przejęciem spółki Belvedere czy też jej flagowej marki wódki Sobieski.

Stock produkuje nie tylko wódki, ale także potrzebny do ich wytworzenia spirytus. Instalacja do jego rektyfikacji, którą zbudował cztery lata temu, już mu nie wystarcza. Właśnie rozpoczął budowę kolejnej. Ma zacząć działać na przełomie kwietnia i maja 2010 r. Marek Malinowski wyjaśnia jedynie, że pozostałe inwestycje w lubelskim zakładzie kosztowały w tym roku ok. 50 mln zł. Podobną kwotę firma zamierza wydać także w przyszłym roku.© Portal Spożywczy 2022-08-07 18:25:27