Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Litwa: 77 proc. polskich maturzystów dostało się na studia

Przed 15. laty procent uczniów szkół polskich rozpoczynających studia wyższe był znacznie niższy, jedynie 38 proc.


Autor: PAP
Data: 19-11-2009, 15:31

"Nasza polska szkoła na Litwie jest dzisiaj szkołą konkurencyjną, dorównuje, a nawet przewyższa ogólny poziom nauczania w kraju" - podkreślił w rozmowie z PAP przewodniczący Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" Józef Kwiatkowski.

Według danych litewskiego ministerstwa oświaty i nauki, w kraju ogólny procent maturzystów podejmujących studia wyższe od kilku lat wynosi około 70 proc.

Przed 15. laty, gdy "Macierz Szkolna" postanowiła organizować konkurs "Najlepsza polska szkoła, najlepszy nauczyciel" jego celem było przede wszystkim zainspirowanie polskich szkół do sięgania po lepsze wyniki.

"Dzisiaj z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że cel został osiągnięty. Szkoła polska kształci na wysokim poziomem, a nasi absolwenci świetnie radzą sobie na studiach w kraju i za granicą" - mówi Kwiatkowski.

Laureatami tegorocznego konkursu zostało pięć szkół polskich Wilna i Wileńszczyzny, które osiągnęły najlepsze wyniki.

Szkoły były oceniane według liczby maturzystów, którzy dostali się na studia, według ogólnego wyniku egzaminów maturalnych, a także liczby maturzystów, którzy składali egzamin z języka polskiego, chociaż nie jest on obowiązkowym egzaminem maturalnym.

Józef Kwiatkowski z satysfakcją odnotował w czwartek, że 100 procent maturzystów szkół polskich składało w tym roku dodatkowy egzamin na maturze z języka polskiego.

Na Litwie obowiązkowy na egzaminem maturalnym jest jedynie egzamin z języka państwowego, czyli litewskiego. Uczniowie muszą złożyć jeszcze cztery egzaminy z przedmiotów, które wybierają z uwzględnieniem dalszego kierunku nauki. Egzamin z języka polskiego jest egzaminem dodatkowym, składanym na życzenie.

Obecnie na Litwie działa około 120 szkół z polskim językiem nauczania. Są to szkoły różnego szczebla poczynając od szkół początkowych, a na gimnazjach kończąc. Maturę w tym roku składało 1403 osoby w szkołach polskich.

© Portal Spożywczy 2021-01-16 22:06:59