Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Na biopaliwach producenci paliw stracą w tym roku 330 mln zł

Na biopaliwach Orlen i Lotos, dwaj polscy giganci paliwowi, tracą dziennie prawie 1 mln zł. Koncerny naciskają na rząd, by zmienił przepisy biopaliwowe. Na razie bez efektu - pisze za "Dziennikiem Gazetą Prawną" portal TVN24.


Autor: TVN24
Data: 23-11-2009, 11:22

W tym roku straty firm paliwowych, wynikające z ustawowego obowiązku sprzedaży biopaliw wyniosą 330 mln zł - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Najwięcej dopłacą krajowi giganci - Orlen i Lotos - w sumie 260 mln zł. To ponad trzy razy więcej niż w 2008 r. Na biopaliwach tracą też importerzy.

Powodem kłopotów jest zawarty w ustawie o biopaliwach tzw. Narodowy Cel Wskaźnikowy (NCW). Żeby spełnić te wymagania, nie wystarczy dolewać biokomponenty do zwykłych paliw. Trzeba sprzedawać biopaliwo w czystej postaci. Ponieważ klienci niechętnie je kupują, producenci obniżają cenę - litr biopaliwa jest o około 0,5 zł tańszy od oleju napędowego.

- Kary za niespełnienie NCW są tak gigantyczne, że firmy, by spełnić ten wymóg, wolą dopłacać do biopaliw - przyznaje Leszek Wieciech, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN)

© Portal Spożywczy 2021-01-26 07:03:19