Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

UE: Przerób nasion rzepaku rośnie z powodu spadku przerobu nasion soi

Jak podaje FAMMU/FAPA za Oil World zatrzymanie w sierpniu br. transportu soi i śruty sojowej z USA (około 200 tys. t) ze względu na zanieczyszczenie nielegalną kukurydzą modyfikowaną genetycznie spowodowało, że praktycznie został wstrzymany import produktów sojowych z USA do Europy. W dłuższym okresie mogłoby to doprowadzić do napięć na unijnym rynku paszowym.


Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej
Data: 24-11-2009, 12:28

Aby zapobiec temu Komisja Europejska 30 października br. zalegalizowała import i przerób kolejnych trzech odmian kukurydzy z upraw GMO: MON 88017 i MON 89034 firmy Monsanto oraz 59122xNK603 firmy Pionier. W listopadzie Komisja Europejska prawdopodobnie zalegalizuje następną transgeniczną odmianę kukurydzę MIR604 firmy Syngenta, również odnalezioną w transportach soi z USA.

Legalizacja kukurydzy GMO oraz atrakcyjna marża na przerobie nasion soi spowodowała, że część przetwórców wznowiła zakupy tego surowca. Jednak pozostałe zakłady tłuszczowe ograniczają się nadal do przerobu nasion rzepaku i słonecznika. Generalnie w okresie od października do grudnia br. spodziewany jest spadek poziomu tłoczenia soi na świecie, co wpłynie na wzrost poziomu przerobu rzepaku.

© Portal Spożywczy 2021-01-19 15:50:25