Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Pawlak: w gospodarce postawmy na innowacje, jak Finlandia

Ministerstwo gospodarki chce skorzystać z doświadczeń Finlandii w zakresie innowacji - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak - Polska Agencja Prasowa.


Autor: PAP
Data: 12-05-2008, 19:03

"Dla nas jest bardzo ważne, aby wykorzystać doświadczenia Finlandii w zakresie innowacyjności. To bardzo ciekawy przykład kraju, który postawił na gospodarkę opartą o wiedzę i nowe technologie. Tym sposobem uzyskał liczącą pozycję w globalnej gospodarce" - mówił Pawlak po spotkaniu z fińskim ministrem gospodarki Maurim Pekkarinenem.

Wicepremier podkreślił, że innowacyjne rozwiązania są potrzebne nie tylko w sektorze produkcji, ale także w usługach i działalności instytucji publicznych.

Pekkarinen poinformował, że Finlandia przeznacza na badania i rozwój 3,52 proc. PKB. "Wydatki publiczne na badania i rozwój rosną z roku na rok od 3 do 6 proc." - podkreślił.

Jak mówił fiński minister, jego kraj przywiązuje dużą wagę do partnerstwa publiczno-prywatnego.

"Pod przewodnictwem naszego premiera utworzyliśmy specjalny komitet, który skupia: instytucje rządowe, biznes oraz instytucje naukowo-badawcze. To bardzo ułatwia komunikację. Rząd wie czego potrzebuje biznes oraz instytucje naukowo-badawcze; z kolei biznes zna najbliższe zamierzenia i strategiczne plany rządu" - wyjaśnił Pekkarinen.

W 2007 roku obroty handlowe między Polską a Finlandią wyniosły ponad 2,26 mld euro, polski eksport do Finlandii - ok. 720 mln euro, a import - ponad 1,5 mld euro.

Polska eksportuje do Finlandii głównie wyroby elektromaszynowe, metalurgiczne oraz towary mineralne.

Do końca 2006 r. wartość bezpośrednich inwestycji fińskich w Polsce wyniosła ponad 940 mln euro.

© Portal Spożywczy 2021-01-22 20:07:15