Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Wkrótce na sprzedaż mogą trafić niektóre zakłady Kraft Foods i Cadbury Wedel

W najbliższych dniach może zapaść decyzja w sprawie przejęcia brytyjskiego producenta słodyczy Cadbury przez amerykański koncern spożywczy Kraft Foods. Łączny udział obu firm w rynku czekolady w Polsce sięga 60 proc., a dopuszczalny poziom to 40 proc. Dlatego część ich zakładów może zmienić właściciela - podaje Rzeczpospolita.


Autor: Rzeczpospolita
Data: 08-12-2009, 07:14

Według ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów fuzja jest dopuszczalna, jeśli powstały podmiot nie ma pozycji dominującej, czyli jego udziały nie przekraczają 40 proc. - przypomina Rzeczpospolita. To oznacza, że w Polsce grupa musiałaby sprzedać tyle majątku, by jej udział spadł o co najmniej 19 pkt proc. Jak wyliczyła gazeta, chodzi o udziały warte prawie ćwierć miliarda złotych.

Kto mógłby się skusić na zakłady sprzedawane przez Krafta i Cadbury? Wśród potencjalnych zainteresowanych wymienia się m.in. giełdową Jutrzenkę, trzeciego gracza na polskim rynku słodyczy. Prezes Jan Kolański, w rozmowie z dziennikarzem Rzeczpospolitej nie wyklucza takiej możliwości. Zaznacza jednak, że na razie grupa nie potrzebuje zwiększać mocy produkcyjnych.

Inni znaczący gracze w branży to Mieszko i Wedel. Dziennikarzom Rzeczpospolitej nie udało się skontaktować z zarządem tej pierwszej spółki. Z kolei szef Wawelu Dariusz Orłowski twierdzi, że jego firma nie jest zainteresowana odkupieniem aktywów od Krafta i Cadbury.

Na ewentualną fuzję Krafta i Cadbury musiałaby się zgodzić Komisja Europejska - przypomina Dziennik.

© Portal Spożywczy 2021-01-15 18:16:37