Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

620 ton żywności zebrano podczas Świątecznej Zbiórki

Jak poinformowała we wtorek Joanna Blatnik z Federacji Polskich Banków Żywności, zebrana żywność już trafia do pierwszych organizacji zajmujących się dożywianiem. Wciąż jednak można włączyć się w Świąteczną Zbiórkę Żywności, robiąc zakupy w internecie. Internetowa zbiórka potrwa do 31 grudnia. Trwa również akcja wysyłania charytatywnych SMS-ów (o treści: WSPIERAM pod nr 7272), z których dochód Banki Żywności przeznaczają na dystrybucję i przechowywanie zebranych produktów.


Autor: PAP
Data: 08-12-2009, 16:38

"Dziękujemy wszystkim ludziom, którzy przekazali żywność dla potrzebujących. W Polsce dla co piątej rodziny posiadanie podstawowych artykułów spożywczych, takich jak ryż, olej, konserwy i słodycze nie jest codziennością. Produkty zebrane podczas Świątecznej Zbiórki Żywności pozwolą właśnie tym rodzinom na przeżywanie świąt bez obaw, że ich stół będzie pusty" - podkreślił prezes Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski.

Ok. 10,5 ton warzyw i owoców zebrano podczas zbiórki na 14 rynkach hurtowych w Polsce. Zbiórka organizowana była po raz pierwszy we współpracy z Polskimi Rynkami Hurtowymi.

Całą żywność przetransportowano do magazynów 26 Banków Żywności zrzeszonych w Federacji Polskich Banków Żywności, gdzie wolontariusze zajęli się jej ważeniem, sortowaniem i wprowadzeniem do ewidencji. Do Banków Żywności przyjechały także pierwsze organizacje odbierające żywność; w ciągu kilku najbliższych dni we wszystkich magazynach będzie trwać dystrybucja żywności. Zebrane artykuły spożywcze będą kierowane do organizacji i placówek zajmujących się dożywianiem w całej Polsce. Banki Żywności współpracują z 3,5 tys. organizacji zajmujących się dożywianiem, m.in. dzieci, bezdomnych i osób starszych.

Organizatorem Świątecznej Zbiórki Żywności jest Federacja Polskich Banków Żywności, która zrzesza 26 Banków z całej Polski. Akcja rokrocznie organizowana przez Federację ma także zwrócić uwagę społeczeństwa na problem ubóstwa i niedożywienia w Polsce i fakt, że co piąta polska rodzina cierpi z powodu niedożywienia. Dzięki Bankom udaje się zebrać ponad 45 tys. ton żywności rocznie. W tym roku zbiórka prowadzona jest po raz trzynasty.

© Portal Spożywczy 2021-04-14 21:09:51