Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Kluby PiS i PSL zgłosiły swoich kandydatów do RPP

Klub PiS zgłosił w środę kandydaturę Andrzeja Kaźmierczaka do Rady Polityki Pieniężnej. Swoją kandydatkę do RPP - wiceminister finansów Elżbietę Chojną-Duch - zgłosił już w ubiegłym tygodniu klub PSL. Czas na zgłaszanie przez klubu kandydatów do nowej RPP upłynie w czwartek. Sejm powoła trzech członków Rady.


Autor: PAP
Data: 09-12-2009, 17:56

Kaźmierczak - jak informuje klub PiS w czwartkowym oświadczeniu - jest profesorem Katedry Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

W ubiegłym tygodniu szef klubu PO Grzegorz Schetyna poinformował, że kandydatami Platformy do Rady są: posłanka PO Anna Zielińska-Głębocka i były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Andrzej Bratkowski.

Klub Lewicy ma podjąć decyzję w sprawie swojego kandydata w czwartek rano.

Zgodnie z konstytucją i ustawą o Narodowym Banku Polskim, Rada Polityki Pieniężnej jest jednym z organów NBP. Skład RPP tworzą, zgodnie z ustawą o NBP: jego prezes jako przewodniczący Rady oraz dziewięciu członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat, spośród specjalistów z zakresu finansów.

Kadencja dwóch członków RPP wybieranych przez Sejm upływa 9 stycznia 2010 r., trzeciego - 7 lutego 2010 r.

Kadencja trzech członków Rady powoływanych przez Senat upłynie 23 stycznia 2010 r. Do tego czasu senatorowie zbiorą się na dwóch posiedzeniach - w dniach 16-18 grudnia oraz 11-14 stycznia 2010 r. Senat wybierze swoich kandydatów do RPP najprawdopodobniej w tym drugim terminie, ponieważ we wstępnym porządku najbliższego posiedzenia nie ma punktu dotyczącego tej sprawy.

Trzej obecni członkowie RPP wybierani przez prezydenta zostali powołani w skład Rady 17 lutego 2004 r., zatem ich sześcioletnia kadencja upłynie w drugiej połowie lutego 2010 r.

© Portal Spożywczy 2021-01-23 21:39:08