Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

List Benedykta XVI z okazji inauguracji prymasowskiej abp. Muszyńskiego

List został zaprezentowany dziennikarzom w czwartek w Gnieźnie na konferencji prasowej przed uroczystościami związanymi z inauguracją posługi nowego prymasa abp. Muszyńskiego, która odbędzie się 19 grudnia w katedrze gnieźnieńskiej. Wezmą w niej udział m.in. prymas senior kard. Glemp, prezydent Lech Kaczyński i nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.


Autor: PAP
Data: 10-12-2009, 17:44

18 grudnia emerytowany metropolita warszawski kard. Józef Glemp skończy 80 lat i - zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI - zakończy 28-letnią posługę jako urzędujący prymas Polski. Od tej chwili tytuł prymasa powróci do arcybiskupa gnieźnieńskiego.

Benedykt XVI w liście skierowanym do następcy prymasa Glempa, arcybiskupa Muszyńskiego napisał m.in.: "Gniezno było pierwszą polską stolicą metropolitalną i tu czczone są relikwie św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, pierwszego Patrona Polski, które są jednym z największych skarbów Narodu Polskiego, a których +kustoszem+ tradycyjnie jest Arcybiskup Gnieźnieński". Podkreślił w nim również, że tytuł prymasa w polskim narodzie "jest znakiem jedności polskich katolików".

Abp Muszyński podkreślił podczas konferencji prasowej, że moment powrotu godności prymasowskiej do Gniezna ma ważne symboliczne znaczenie. Jak przyznał, nie martwi się tym, że jego prymasowska posługa potrwa prawdopodobnie trzy miesiące. Arcybiskup zachowa bowiem tytuł prymasa prawdopodobnie tylko do końca marca. 20 marca 2010 roku skończy 77 lat, zaś 25 marca obchodzić będzie 25-lecie sakry biskupiej, jeden z tych terminów jest wskazywany jako zakończenie jego posługi. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Benedykt XVI.

"Mam tę świadomość, że w moim przypadku ma to charakter prawie wyłącznie symboliczny, mój wiek urzędowania dobiega końca. Papież przyjął moją rezygnację, nominalnie ten czas (posługi - PAP) upływa 20 marca. Cieszę się z tego względu, że Gniezno znowu zyskuje swoje pierwotne znaczenie symboliczne" - powiedział abp Muszyński.

Jak poinformował ceremoniarz bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie ks. Krzysztof Stawski, podczas mszy św. inauguracyjnej pojawi się wiele elementów nawiązujących do tradycji prymasowskich w Gnieźnie.

"Te elementy zaznaczą się m.in. w stroju liturgicznym. Prymas będzie używał pierścienia biskupiego, który przypisywany jest arcybiskupowi gnieźnieńskiemu Jakubowi Śwince z XIII w. W czasie mszy będzie używany kielich z przełomu X i XI w. zwany +Kielichem Wojciecha+, a także pektorał, czyli krzyż biskupi prymasa Mieczysława Ledóchowskiego i pastorał prymasa Stefana Wyszyńskiego. Są to elementy, które mają podkreślić ciągłość gnieźnieńskiego prymasostwa" - powiedział ks. Stawski.

Jak wyjaśnił abp Muszyński, po inauguracji prymasowskiej będzie mu przysługiwał strój kardynalski. Warunkuje to XVII-wieczna bulla papieża Benedykta XIV.

Uroczystą mszę św. koncelebrowaną pod przewodnictwem nowego prymasa poprzedzi sesja naukowa poświęcona m.in. posłudze prymasowskiej kard. Józefa Glempa oraz instytucji prymasa Polski w XX wieku. Z okazji inauguracji Poczta Polska wyda m.in. znaczek z podobizną abp. Muszyńskiego oraz kartkę pocztową z podobizną pierwszego prymasa Mikołaja Trąby i nowego prymasa.

19 grudnia ruszy również nowa strona internetowa www.prymaspolski.pl poświęcona osobie nowego prymasa.

Tytuł prymasa Polski jest związany z Gnieznem od XV w., nigdy nie został przeniesiony do Warszawy. Po 1992 roku wskutek reformy administracyjnej Kościoła w Polsce, dokonanej przez Jana Pawła II, w miejsce metropolii warszawsko-gnieźnieńskiej stworzono osobne metropolie w Warszawie i Gnieźnie. Prymas Polski kard. Józef Glemp stał się biskupem rezydencjalnym warszawskim, a tytuł prymasowski zachował jako kustosz relikwii św. Wojciecha.

Tytuł prymasa jest tytułem czysto honorowym. Według statutu Konferencji Episkopatu Polski, prymas zachowuje honorowe pierwszeństwo wśród biskupów polskich, jest też członkiem Rady Stałej KEP.

Jak wyjaśnił bp Wojciech Polak, przewodniczący komitetu organizacyjnego inauguracji posługi prymasa Polski, abp Józef Muszyński, jako prymas Polski, będzie uczestniczył w obradach Rady Stałej KEP i będzie przewodniczył najważniejszym uroczystościom ogólnopolskim.

© Portal Spożywczy 2021-01-16 16:40:44