Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Sieci handlowe coraz częściej zatrudniają obcokrajowców z Ukrainy i Białorusi

W warszawskich sklepach coraz częściej pracują obcokrajowcy. Personel z zagranicy obsługuje klientów m.in. w Tesco przy Górczewskiej, sklepie Carrefour na Białołęce, Carrefourze w CH Wileńska, Auchan w Wola Parku, Realu przy ul. Jubilerskiej i al. Krakowskiej czy markecie Simply przy ul. Broniewskiego. Prym wiodą Ukraińcy i Białorusini - informuje Życie Warszawy.


Autor: Życie Warszawy
Data: 10-12-2009, 22:12

- Nasza firma przede wszystkim zatrudnia osoby z Francji. Ale mamy też kilka osób pochodzących z Ukrainy i Rosji - mówi "ŻW" Maria Cieślikowska z Carrefoura.

- Mamy pracowników, którzy przyjechali z Ukrainy i Białorusi - potwierdza Agnieszka Łukiewicz-Stachera z sieci Real.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Najazd pracowników ze wschodu Europy potwierdzają w stołecznym urzędzie pracy. - Najczęściej przyjeżdżają Ukraińcy i Białorusini - mówi urzędniczka Jadwiga Kiewicz. Aby zatrudnić cudzoziemca, pracodawca musi złożyć w urzędzie pracy właściwym dla siedziby firmy specjalne oświadczenie, na mocy którego pracownik będzie mógł u niego pracować. W tym roku w stołecznym urzędzie pracy na ponad 15 tys. takich oświadczeń 14 tys. dotyczyło osób z Ukrainy.

Obcokrajowcami wśród personelu marketów są też pracownicy z agencji pracy tymczasowej, którzy obsługują kasy, rozładowują towar. Sieci wspierają się nimi głównie w okresie przedświątecznym.

Dlaczego cudzoziemcy decydują się na podjęcie pracy w polskich sklepach? Często ze względów osobistych. - Wyszłam za mąż za Polaka, więc zdecydowaliśmy się zamieszkać tutaj - przyznaje Tatiana Antczak, ekspedientka z Reala, która przyjechała do Warszawy z okolic Odessy.

Ale większość obcokrajowców przyciągają do Polski wyższe zarobki. - Podejmując pracę w warszawskich sklepach, mogą o wiele więcej zarobić niż na stanowisku sprzedawcy w swoim kraju - przyznaje Alfred Bujara z NSZZ „Solidarność" pracowników handlu.

© Portal Spożywczy 2021-04-17 04:26:21