Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Wyższe zbiory jabłek w Chinach

Według Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa (USDA), tegoroczne zbiory jabłek w Chinach, które osiągnęły poziom 32 mln t były znacząco wyższe w stosunku do pierwotnie oczekiwanych 25,6 mln t (Prognosfruit Conference) czy 26,2 mln t prognozowanych przez chińskich producentów zagęszczonego soku jabłkowego (China Juice Conference) - informują analitycy BGŻ.


Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej
Data: 15-12-2009, 11:23

Za wzrost produkcji przede wszystkim odpowiadają nowe sady, które zaczęły owocować w północno-zachodnich prowincjach.

USDA podaje, że pomimo wyższych zbiorów jabłek w relacji rocznej (wzrost o ok. 11%), do przetwórstwa trafi ok. 4 mln t jabłek wobec 4,8 mln t rok wcześniej. W rezultacie, produkcja zagęszczonego soku jabłkowego (ZSJ) w Państwie Środka w sezonie 2009/2010 wyniesie ok. 500 tys. t, a zatem powinna być niższa o 18% w porównaniu z ubiegłym sezonem. Będzie to pochodną kilku czynników.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Po pierwsze, plantatorzy są w coraz większym stopniu zainteresowani produkcją jabłek deserowych, która jest bardziej opłacalna niż jabłek przemysłowych, dlatego też pracują nad poprawą jakości owoców i inwestują w infrastrukturę przechowalniczą. Po drugie, wiele zakładów produkujących ZSJ w Chinach dysponuje jeszcze zapasami z ubiegłego sezonu - szacowanych przez USDA na poziomie 200-300 tys. t - i nie wykorzystuje w pełni swoich mocy produkcyjnych.

Generalnie ceny skupu surowca są wysokie, co znajduje swoje odzwierciedlenie w cenach ZSJ ok. 830 USD/t fob (za Foodnews, 4 grudnia 2009). Relatywnie drogi ZSJ może tłumaczyć spadek popytu importowego na ten produkt zgłaszany przez UE. Z drugiej strony jednak, wciąż na relatywnie wysokim poziomie kształtuje się wolumen eksportu chińskiego koncentratu do USA.

© Portal Spożywczy 2021-04-14 21:29:25