Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Samsung kupi fabryki pralek i lodówek od Amiki za ok. 200 mln zł

Koreański koncern Samsung uzgodnił zakup fabryk pralek i lodówek od spółki Amica za ok. 200 mln zł, podały w środę dzienniki "Rzeczpospolita" i "Parkiet", powołując się na nieoficjalne źródła. Spółki, które prowadzą negocjacje od kilku miesięcy, odmówiły gazetom komentarza.


Autor: Rzeczpospolita
Data: 16-12-2009, 10:29

"Amica sprzeda koreańskiemu koncernowi Samsung fabryki pralek i lodówek za około 200 mln zł" - powiedziała "Rz" osoba zbliżona do transakcji.

Zakłady mają w dalszym ciągu produkować na potrzeby obydwu firm, będą jednak rozbudowywane - z możliwością podwojenia mocy produkcyjnych i zatrudnienia w perspektywie kilku lat, podała też gazeta.

"Według nieoficjalnych informacji Amica sprzeda Samsungowi fabryki pralek i lodówek za około 200 mln zł. Dla porównania, wartość rynkowa polskiej firmy wynosi około 145 mln zł, a księgowa 262 mln zł" - czytamy w "Parkiecie".

Według "Rz", do władz lokalnych trafiły już dokumenty z pytaniem o ewentualne wsparcie publiczne dla kolejnych inwestycji we Wronkach. "Najpoważniejszą opcją jest utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej, wówczas gmina musiałaby wykupić ok. 10 hektarów gruntów wokół obecnie działających zakładów Amiki, a koszt operacji sięgnąłby kilku milionów złotych" - czytamy w gazecie.

Amica jest drugim co do wielkości graczem na polskim rynku dużego AGD, z 12,4-proc. udziałem (za Electroluksem z 14,0-proc. udziałem), zaś Samsung zajmuje siódme miejsce z 4,4% udziału, podała też "Rz". (ISB)

© Portal Spożywczy 2021-01-22 20:35:28