Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Spadek eksportu nasion rzepaku z Ukrainy

Według danych UkrAgroConsult eksport nasion rzepaku z Ukrainy w okresie lipiec-listopad 2009 r. wyniósł 1,4 mln ton. W porównaniu z tym samym okresem poprzedniego sezonu, w którym kiedy osiągnął 2,0 mln t, był mniejszy o 31%. Głównymi odbiorcami ukraińskiego rzepaku podobnie jak w ubiegłym sezonie są kraje UE (83%), przede wszystkim Holandia Belgia i Francja (łącznie 65%). Polska po Zjednoczonych Emiratach Arabskich była piątym odbiorcą. Do kraju z Ukrainy trafiło prawie 112 tys. t (około 8% wywozu) - informują analitycy BGŻ.


Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej
Data: 22-12-2009, 15:29

Dane o niższym niż przed rokiem eksporcie potwierdzają, że zbiory rzepaku u naszego sąsiada były znacznie mniejsze od rekordowych ubiegłorocznych w wysokości 2,9 mln ton. Zakładając, że tempo eksportu jest takie samo jak przed rokiem, tegoroczna ukraińska produkcja nasion rzepaku w wysokości 1,84 mln t byłaby około 0,1-0,2 mln t wyższa.

Duży popyt eksportowy skłonił producentów w regionie basenu Morza Czarnego do zwiększenia upraw rzepaku ozimego, jednakże na Ukrainie powierzchnia ta uległa niewielkiemu zmniejszeniu do 1,4 mln ha. Oczekujemy, iż ze względu na mniejszą produkcję import z Ukrainy w bieżącym i w przyszłym sezonie będzie miał znacząco mniejszy wpływ na ceny rzepaku w UE

© Portal Spożywczy 2021-01-19 15:59:09