Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Od połowy 2009 r. składki ubezpieczeń należności dla firm mięsnych wzrosły o 300 proc.

Branża mięsna narzeka na problemy z ubezpieczaniem należności w Polsce. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby mocniejsze wejście KUKE na ten rynek - twierdzi Rzeczpospolita. Jak we wrześniu pisał portalspozywczy.pl, zdaniem Witolda Choińskiego, prezesa Związku Polskie Mięso, wejście na rynek KUKE niewątpliwie poprawiłaby obrót całego łańcucha żywnościowego.


Autor: Rzeczpospolita
Data: 23-12-2009, 07:16

Od połowy 2009 r. składki pobierane przez te firmy ubezpieczające należności na rynku krajowym wzrosły o 300 proc. - szacują przedstawiciele branży mięsnej, z którymi rozmawiała Rzeczpospolita.

Zarówno Euler Hermes, jak i Coface Poland podkreślają, że w ciągu roku znacznie wzrosło ryzyko, jakie biorą na siebie firmy ubezpieczeniowe. - Wzrost bankructw w sektorze spożywczym kształtuje się w tym roku na poziomie 31 proc., a większość przedsiębiorstw w tej grupie należy do branży mięsnej - wyjaśnia Rzeczpospolitej Marcin Siwa, dyrektor działu oceny ryzyka Coface Poland.

Zdaniem firm z branży mięsnej przełamaniem dominującej pozycji Coface Poland i Euler Hermes byłoby mocniejsze wejście Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych na rynek krajowy - czytamy w Rzeczpospolitej. Zdaniem Witolda Choińskiego, prezesa Związku Polskie Mięso, w tym celu należałoby m.in. w okresie przejściowym obniżyć koszty usług ubezpieczeniowych oferowanych przez KUKE. Swoją propozycję związek przedstawił już m.in. w resortach rolnictwa i gospodarki.

W KUKE dziennikarze Rzeczpospolitej usłyszeli, że zwiększenie jej udziałów w rynku krajowym jest możliwe, jeżeli uda się wdrożyć jej strategię na lata 2010 - 2013.

© Portal Spożywczy 2021-01-28 12:35:34