Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Większość Polaków sięga po produkty fast food

Choć ponad połowa aktywnych zawodowo Polaków wie, jak ważne w profilaktyce chorób serca jest racjonalne odżywianie, to aż 40 proc. przyznaje, że wychodzi z domu bez śniadania, a 31 proc. główny, bardzo obfity posiłek zjada dopiero wieczorem. Wówczas liczba kalorii dostarczanych jednorazowo przekracza nasze zapotrzebowanie, co w krótkim czasie może doprowadzić do nadwagi.


Autor: PAP
Data: 26-12-2009, 21:26

18 proc. ankietowanych Polaków deklaruje, że nie ma czasu stosować prawidłowo zbilansowanej diety, mimo świadomości jej korzystnego wpływu na serce. Zaledwie 21 proc. badanych stara się codziennie racjonalnie i zdrowo odżywiać. Większość, jeśli już zdecyduje się na zmianę swojego sposobu odżywiania, skupia się głównie na ilości spożywanego tłuszczu, a nie jego jakości.

Badania przeprowadzono na zlecenie Koalicji na rzecz Zdrowego Serca. Jej członkami są m.in.: prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą, prof. Marek Naruszewicz, prof. Longina Kłosiewicz-Latoszek z Instytutu Żywności i Żywienia, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki, dr Danuta Gajewska.

Jak podkreślają eksperci, prawidłowa dieta powinna być zróżnicowana i tak zbilansowana, by dostarczać wszystkich składników odżywczych potrzebnych organizmowi do zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Zalecane jest, by była bogata w owoce i warzywa, a uboga w nasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w takich produktach jak gotowe herbatniki i ciasta, przetwory mięsne, pełne mleko, mięso, sery i masło.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prof. Kłosiewicz-Latoszek przypomina, że dziennie powinniśmy spożywać od 400 do 1000 g warzyw i owoców. "Warzywa, owoce, produkty zbożowe i strączkowe są dobrym źródłem błonnika, witamin i składników mineralnych, a także flawonoidów. () Błonnik pokarmowy, głównie jego frakcja nierozpuszczalna, poprawia perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom. Z kolei frakcja rozpuszczalna błonnika działa redukująco na stężenie cholesterolu, glukozy i ciśnienia krwi" - podkreśla.

Choroby układu krążenia nadal są najczęstszą przyczyną śmierci Polaków, ale w ostatniej dekadzie wskaźnik ten spadł poniżej 50 proc. Rocznie zawału doznaje w Polsce 80 tys. osób. 30 proc. z nich umiera przed dotarciem do szpitala.

© Portal Spożywczy 2021-04-17 05:03:31