Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Prezes Eko Food: Będziemy korzystać wyłącznie z polskich surowców

- Nasza fabryka jest zlokalizowana w Janowie koło Kozienic, to centrum sadownictwa, dzięki temu w promieniu 80 km mamy dostęp do 70 proc. jabłek produkowanych w Polsce. Baza surowcowa blisko zakładu to duży przywilej. Mamy podpisane umowy z grupami producenckimi na dostawy jabłek - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Krzysztof Bałanda, prezes Eko Food Janów.


Autor: Magdalena Brzózka, portalspozywczy.pl
Data: 30-12-2009, 11:08

Producent jednodniowych soków jabłkowych zamierza rozwijać się w oparciu o polskie jabłko.

- Nasz produkt stanowi do pewnego stopnia uzupełnienie rynku. Nasi konkurenci przetarli szlak poprzez wprowadzenie produktów świeżych, my chcemy dopełnić niszę rynkową, którą jest brak soku jabłkowego produkowanego z jabłek selekcjonowanych - mówi Krzysztof Bałanda.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Prezes spółki twierdzi, że wśród producentów jego spółka jest postrzegana jako dobry, ale wymagający partner w biznesie.
- Oczekujemy nie tylko sporych ilości, lecz także surowca selekcjonowanego, bo nie używamy jabłka przemysłowego ani koncentratu do produkcji soków. Jednak ceny, które płacimy za surowiec znacznie odbiegają od cen jabłka przemysłowego na rynku polskim, są one znacząco wyższe - twierdzi Krzysztof Bałanda.

© Portal Spożywczy 2021-04-17 04:42:36