Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Polska wiśnia została zarejestrowana

Komisja Europejska opublikowała w rejestrze chronionych nazw pochodzenia nowego polskiego produktu - Wiśni nadwiślanki - informuje FAMMU/FAPA.


Autor: FAMMU/FAPA
Data: 31-12-2009, 12:25

Chronioną nazwą pochodzenia określone są owoce wiśni nadwiślanki, przeznaczone zarówno do przemysłu przetwórczego, oraz ze względu na wyjątkowe walory smakowe do bezpośredniego spożycia. Wiśnia nadwiślanka uprawiana jest w pasie nadwiślańskim - stąd też wywodzi się jej nazwa chroniona.

Wiśnia nadwiślanka wytwarzana jest na obszarze geograficznym obejmującym: w województwie mazowieckim, w powiecie lipskim, gminy: Lipsko, Sienno, Solec nad Wisłą, w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim, gminy: Ożarów i Tarłów oraz w województwie lubelskim, w powiecie kraśnickim, gminę Annopol.

Owoce wiśni nadwiślanki posiadają intensywną barwę od ciemnoczerwonej do bordowej, stosunek masy pestki do owocu wynosi od 9,4 % do 11,3 %, średnica owocu wynosi od 12 do 20 mm, a masa od 1,6 do 3,3 g. Owoce wiśni nadwiślanki przeznaczone do bezpośredniego spożycia muszą być zbierane ręcznie, oraz nie mogą być uszkodzone i muszą mieć świeży wygląd. Wiśnie przeznaczone do bezpośredniego spożycia zbiera się do opakowań o masie od 0,5 do 5 kg. Natomiast owoce wiśni nadwiślanki przeznaczone do przetwórstwa zbiera się do opakowań
jednostkowych ażurowych o masie netto nie większej niż 13 kg lub skrzyniopalet. Pozostałe szczegóły w następnym numerze raportu kwartalnego.

© Portal Spożywczy 2021-01-15 15:42:21