Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

O 46 proc. spadła produkcja soków zagęszczonych

Z dostępnych danych GUS wynika, że od początku bieżącego sezonu, tj. w miesiącach lipiec-wrzesień średnie i duże firmy wytworzyły ok. 39,8 tys. t soków zagęszczonych, czyli o blisko 46 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - informuje BGŻ za IERiGŻ.


Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej
Data: 05-01-2010, 12:48

Według IERiGŻ, w bieżącym sezonie niższa w relacji rocznej będzie produkcja koncentratu jabłkowego, porzeczkowego, truskawkowego i aroniowego, natomiast wyższa wiśniowego (za Rynek owoców i warzyw, listopad 2009). Produkcja soków zagęszczonych ogółem w całym sezonie może osiągnąć poziom 250 tys. t, co oznacza ok. 23 % spadek r/r. W nieco większym stopniu obniży się produkcja koncentratu jabłkowego (spadek o 25 % r/r, do 210 tys. t)

Obniżenie rozmiarów wytwórstwa soków zagęszczonych będzie konsekwencją nie tylko niższych zbiorów niektórych gatunków owoców r/r, ale i mniejszego zapotrzebowania na surowiec ze strony zakładów przetwórczych. Zdaniem Instytutu, w bieżącym sezonie w przypadku firm produkujących zagęszczony sok jabłkowy moce przetwórcze zostaną wykorzystane w 55 % wobec ok. 70 % w sezonie ubiegłym.

Instytut szacuje, że w 2009 roku udział owoców miękkich przeznaczonych do produkcji soków zagęszczonych w odniesieniu do owoców miękkich wykorzystywanych w produkcji mrożonek i soków ogółem ukształtuje się na poziomie ok. 53 %, co w stosunku do lat poprzednich oznacza wzrost.

© Portal Spożywczy 2021-04-17 05:01:34