Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Dyrektor PIM: Polska spółdzielczość mleczarska konsoliduje się pod każdym względem

Wszystko wskazuje na to, że polski model spółdzielczości będzie zmierzał właśnie w kierunku konsolidacji zarówno pod względem skupowym, produkcyjnym i dystrybucyjnym. To da nam znaczną przewagę konkurencyjną w stosunku do przetwórców z krajów sąsiednich - powiedziała serwisowi portalspożywczy.pl Agnieszka Maliszewska, dyrektor biura Polskiej Izby Mleka.


Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
Data: 13-01-2010, 13:20

- Dziś wyraźnie widać kilku liderów konsolidacji polskiej branży mleczarskiej. Brakuje jednak mechanizmów wsparcia procesu konsolidacji branży. A to jest zadanie strony rządowej, by wspomóc realizację tego procesu. To także rola takich organizacji jak Polska Izba Mleka, by wspólnie z innymi lobować na rzecz tych przemian zarówno w prawie spółdzielczym, jak też w procesie konsolidacji polskiej spółdzielczości mleczarskiej - mówi Agnieszka Maliszewska.

Na przestrzeni ostatnich lat nastąpiły poważne zmiany polskiej spółdzielczości mleczarskiej. Dziś większość spółdzielni to dobrze i nowocześnie zarządzane, wyposażone w nowoczesne linie technologiczne - przedsiębiorstwa. - Polskie spółdzielnie mleczarskie znajdują się w gronie największych firm w naszym kraju, posiadając często pozycję znacznie wyższą od firm z kapitałem obcym. To świadczy o ich przewadze konkurencyjnej. Ale nadal są to przedsiębiorstwa - spółdzielnie - których właścicielami są właśnie rolnicy. I na tym polega cały sukces spółdzielczości. Idealny model zarządzania takim spółdzielczym przedsiębiorstwem wymaga nieustannej współpracy i zrozumienia pomiędzy Zarządami a Radami Nadzorczymi (dostawcami mleka) - podkresla szefowa PIM-u.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Ruch spółdzielczy w naszym kraju ma ogromną tradycję i doświadczenia. Dotyczy to także spółdzielczości mleczarskiej. Pierwszą w Polsce spółdzielnię mleczarską założono w Wielkopolsce w 1882 roku (w Pawłówki) i tą datę uznaje się za początek mleczarstwa spółdzielczego w naszym kraju. - Natomiast zmian wymaga prawo spółdzielcze, by dostosować je do wymogów ciągle zmieniającego się rynku i rzeczywistości. Sądzę, że w najbliższym czasie organizacje branżowe powinny skupić się nad tym, by doprowadzić do nowelizacji prawa spółdzielczego, by na przykład ułatwić proces konsolidacji branży mleczarskiej - uważa dyrektor Maliszewska.

© Portal Spożywczy 2021-04-14 01:00:46