Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rabobank: Sytuacja na rynku mleka w 2010 r. będzie się poprawiać

Analitycy rynku rolno-spożywczego holenderskiego Rabobanku wydali raport „ Sektor mleczarski ponad światowym kryzysem finansowym", którego podtytuł jest dość znamienny: „wstrząśnięty, ale niezmieszany". Według nich, przyszły rok powinien bowiem przynieść poprawę sytuacji producentów mleka. Stoją za tym czynniki fundamentalne, takie jak wzrost ludności świata i dochodów oraz przejmowanie nawyków żywieniowych państw rozwiniętych przez rozwijające się - informuje FAMMU/FAPA.


Autor: FAMMU/FAPA
Data: 13-01-2010, 19:00

Dobre są te perspektywy średnioterminowe rynku (do 2013 r.). Wyraźniejszy wpływ na powrót koniunktury będzie miała jednak dopiero redukcja wysokich obecnie zapasów mleka w proszku i nieco mniejszych - masła, zarówno w Unii Europejskiej, jak i Stanach Zjednoczonych.

Kraje importujące nabiał pozostaną wszakże skazane na tych dotychczasowych głównych dostawców, gdy oferta krajów będących najważniejszymi i co ważne - tanimi wytwórcami mleka na półkuli południowej (państwa Oceanii i Ameryki Płd.) będzie ograniczona pod względem wolumenu. Z punktu widzenia pierwszego szczebla łańcucha w sektorze mleczarskim - producentów (rolników) utrzyma się jednak niepewność.

Zapowiada się bowiem, że wahania cen skupu pozostaną odtąd stałym elementem funkcjonowania rynku. Eksperci Rabobanku doradzają stworzenie takiego modelu działalności, który mógłby zminimalizować tę fluktuację.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Przyznają też, że wskutek najpierw gwałtownej hossy w latach 2007-08, a następnie załamania na rynkach mleka działalność w sektorze niemal na całym świecie stała się w ostatnich miesiącach nieopłacalna.

© Portal Spożywczy 2021-04-12 06:14:44