Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

90 proc. Polaków chce pomieszczeń dla palących w restauracjach

Polacy mówią stanowcze "nie" dyskryminacji osób palących. 90 proc. badanych przez TNS OBOP opowiada się za wydzieleniem osobnych pomieszczeń dla palących w gastronomii.


Autor: Łukasz Rawa, portalspozywczy.pl
Data: 20-01-2010, 12:13

Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego przedstawiło najnowsze wyniki badania opinii społecznej na temat, forsowanego przez sejmową Komisję Zdrowia, projektu rozszerzenia obecnie obowiązującego zakazu palenia w miejscach publicznych. Zgodnie z nim, zakaz palenia miałby objąć praktycznie wszystkie miejsca publiczne, łącznie z gastronomią, środkami komunikacji (statki i promy morskie również) jak i samochodami służbowymi.

Według otrzymanych wyników, 71 proc. dorosłych respondentów popiera wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych. Jednakże już 68 proc. respondentów nie wyraża zgody na to, aby politycy decydowali za właścicieli lokali gastronomicznych, czy ich lokal jest dla osób palących, czy też nie. Jeszcze wyraźniejsza jest opinia respondentów na temat tego, czy palący powinni być usunięci całkowicie z przestrzeni publicznej. 90 proc. badanych opowiada się za wydzieleniem osobnych pomieszczeń dla palących w lokalach gastronomicznych.

- Badania pokazują jednoznacznie, że nikt nie wątpi w potrzebę ochrony osób niepalących, ale jednocześnie zdaniem Polaków, proponowane zmiany idą za daleko. Wbrew argumentom podnoszonym przez autorów projektu, społeczeństwo jest zdecydowanie przeciwko dyskryminacji i eliminacji z przestrzeni publicznej osób palących i dalszemu prawnemu ograniczaniu swobód obywatelskich oraz prawa do rozporządzania swoją własnością - powiedział Krzysztof Rut reprezentujący British American Tobacco.

Badanie TNS OBOP przeprowadzone zostało metodą CATI (wywiady telefoniczne) na grupie 1000 osób pełnoletnich w dniach 14 - 15 stycznia br. W badanej grupie jedynie 26,5 proc. respondentów to osoby palące.

© Portal Spożywczy 2021-04-13 09:19:33