Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Agros Nova: W czasach kryzysu optymalizacja kosztów jest niezbędna

- W dzisiejszych kryzysowych czasach działania optymalizacyjne nie przynoszą firmom ekstra zysków. Raczej stanowią niezbędną przeciwwagę dla rosnących kosztów surowców, opakowań, energii, zapobiegają podwyżkom cen produktów gotowych - mówi serwsiowi portalspozywczy.pl Joanna Bancerowska z Agros Nova.


Autor: WP, portalspozywczy.pl
Data: 26-01-2010, 13:17

- Dziś już nie da się uzyskiwać "prostych" oszczędności. Nie można zrezygnować z inwestycji, bo one warunkują rozwój, nie można kupić gorszych, choć tańszych surowców, bo odbije się to na jakości produktu, która w przypadku znanych marek nie może ulec pogorszeniu. W tej chwili klucz do optymalizowania kosztów firmy leży w doskonaleniu narzędzi oraz procesów zarządczych - podkreśla Joanna Bancerowska.

Wzrostowi efektywności i znaczącemu zmniejszeniu kosztów służyć mają m.in. inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia. Ważna jest też koncentracja i specjalizacja produkcji. - Ogromne oszczędności uzyskaliśmy również dzięki uruchomieniu nowoczesnego centrum dystrybucyjnego, zlokalizowanego w centrum Polski, w sąsiedztwie zakładu w Tymienicach - dodaje przedstawicielka Agros Nova.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Tym działaniom towarzyszyć powinno coraz bardziej precyzyjne planowanie, które służy minimalizowaniu strat w obszarze surowców, opakowań, jak też produktów gotowych.

- Niezwykle ważny jest w tym kontekście szybki przepływ informacji zarówno pomiędzy firmą i jej partnerami biznesowymi, jak również współpraca osób z różnych działów wewnątrz firmy (usprawnianie procesów). Dzięki elektronicznej bazie, współtworzonej przez naszych dostawców, możemy na bieżąco śledzić stan naszych zamówień i z niezbędnym wyprzedzeniem szacowań wielkość produkcji i dostaw. Wszystkie informacje z rynku, działu zakupów i logistyki (stany magazynowe, realizowane zamówienia) gromadzi i przetwarza nowoczesny system informatyczny. Dzięki temu nie zamrażamy niepotrzebnie środków finansowych i nie blokujemy powierzchni w magazynach na surowce i dodatki, których w danym momencie nie potrzebujemy - wyjaśnia Joanna Bancerowska.

Równie ważne znaczenie ma zarządzanie finansami firmy.

- Dlatego w Agros Nova wzmocniliśmy rolę kontrolingu finansowego. Na bieżąco śledzimy i analizujemy koszty oraz realizację sprzedaży i w razie potrzeby bez zbędnej zwłoki wdrażamy działania korygujące. Pilnujemy płynności. Dzięki temu na przestrzeni ostatniego roku znacząco zwiększyliśmy naszą rentowność, poprawiliśmy cash flow oraz zarządzanie należnościami - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Joanna Bancerowska.

© Portal Spożywczy 2021-04-14 22:51:18