Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Koncern Cargill największą firmą spożywczą. Unilever, Kraft czy Coca-Cola na dalszych miejscach

Amerykańska spółka Cargill jest największym producentem branży spożywczej na świecie - tak wynika z analizy przygotowanej przez Grupę Euler Hermes. Obroty tej spółki wyniosły w 2008 roku ponad 81 mld euro.


Autor: Detal dzisiaj za Euler Hermes
Data: 26-01-2010, 20:11

Na drugiej pozycji w tym zestawieniu znajduje się szwajcarskie Nestle, które sprzedało produkty warte ok. 67 mld euro. Pierwszą trójkę zamyka kolejna firma zza oceanu - Archer Daniels Midland. Obroty tej spółki, która jest wiodącym na świecie producentem zboża, wyniosły 47,8 mld euro.

Na kolejnych miejscach znaleźli się m.in. tacy giganci jak Unilever, Pepsico, Kraft czy Coca-Cola.

Z ponad 100 najważniejszych przedsiębiorstw w tym sektorze, którego całkowite obroty plasują się na poziomie 1 bln dolarów, około 62 to spółki publiczne, 14 to spółdzielnie, 45 ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych, a 29 w Unii Europejskiej.

Transakcje na rynku rolno-spożywczym stanowią jednak zaledwie niewielką część całkowitego handlu światowego: obecnie udział ten wynosi 6 proc., podczas gdy ok. 40 lat temu było to 20 proc

Według autorów raportu kryzys ekonomiczny nie oszczędził całkowicie tego sektora żywnościowego. Konsumenci, którzy boleśnie odczuli znaczne osłabienie swojej siły nabywczej, zwrócili się ku tańszym elementom oferty i produktom sprzedawanym przez sklepy pod własną marką.

Jednak badanie przeprowadzone przez PricewaterhouseCoopers wśród wielu dużych firm spożywczych potwierdziło odporność sektora na kryzys, wynikającą z jego mniej cyklicznego charakteru. Rentowność firm objętych badaniem spadła średnio o około jedną czwartą, tymczasem w innych sektorach marże zostały obcięte mniej więcej o połowę. Piwa, napoje bezalkoholowe i czekolada - sektory zazwyczaj charakteryzujące się wysoką rentownością - nadal stanowią cel prób przejęcia.

© Portal Spożywczy 2021-04-12 08:48:17