Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Wiceminister rolnictwa na czele zespołu monitorującego ceny i marże

Powstał zespół, który ma zbadać relacje, jakie zachodzą w handlu żywnością. Będzie on monitorować ceny produktów i marże handlowe. Szefem zespołu jest wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke - informuje PAP.


Autor: PAP
Data: 03-02-2010, 20:48

O powołanie międzyresortowego zespołu starał się od kilku miesięcy minister rolnictwa Marek Sawicki. Na jego powstanie zgodził się pod koniec stycznia premier Donald Tusk.

Jak poinformowało biuro prasowe ministerstwa rolnictwa, w środę przewodniczącym zespołu został Kazimierz Plocke.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Głównym zadaniem zespołu jest przeanalizowanie relacji zachodzących między kolejnymi elementami łańcucha (...) od producenta - do konsumenta" - powiedział PAP Plocke.

Zespół ma się zająć także przeglądem i oceną praktyk handlowych, przeglądem regulacji prawnych w "łańcuchu żywnościowym" oraz ma ewentualnie przygotować rekomendacje zmian przepisów, tak by relacje między dostawami produktów a handlem były bardziej przejrzyste.

Gremium to ma opracować koncepcję ciągłego monitorowania wysokości cen i marż. Informacje na ten temat mają być przekazywane konsumentom. Planowane jest ponadto opracowanie koncepcji "utworzenia platformy porozumienia i przygotowania kodeksu dobrych praktyk" w handlu żywnością.

Wiceminister zaznaczył, że monitorowanie relacji cenowych w handlu żywnością jest omawiane na różnych forach europejskich i wpisuje się w planowane działania KE. Rozmawiano o tym m.in. w połowie stycznia na posiedzeniu Rady Ministrów UE. Minister Marek Sawicki mówił wtedy o potrzebie przeciwdziałania stosowaniu dodatkowych opłat za szereg usług świadczonych przez dostawców na rzecz sieci handlowych, gdyż takie opłaty zakłócają prawidłowe relacje między producentem a handlem.

Plocke poinformował, że już wystosował pisma do urzędów, których przedstawiciele będą wchodzili w skład zespołu. Dodał, że ma nadzieję, że pierwsze spotkanie zespołu odbędzie się w przyszłym tygodniu.

W skład zespołu mają wejść przedstawiciele resortów: gospodarki, finansów, skarbu. Ponadto będą w nim uczestniczyć - wiceminister do spraw europejskich oraz prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pełna nazwa zespołu brzmi: Międzyresortowy Zespół ds. Zwiększenia Przejrzystości Rynku Artykułów Rolno-Spożywczych i Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Żywnościowego.

 

© Portal Spożywczy 2021-04-17 05:10:30