Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

WARS uruchamia sieć restauracji stacjonarnych Green Patio

Spółka WARS oficjalnie uruchomiła właśnie pierwszą restaurację Green Patio. Ze stołecznego lokalu mają korzystać osoby ceniące sobie nie tylko smak potraw, ale także walory zdrowotne składników przygotowywanych dań.


Autor: WP, portalspozywczy.pl
Data: 09-02-2010, 09:34

Green Patio to najnowsza inwestycja Spółki WARS S.A. Pilotażowa restauracja powstała w Warszawie, ale w planach jest otwarcie kilku kolejnych lokali. Docelowo do 2012 roku ma być ich około osiem, w tym nie mniej niż cztery w systemie franczyzowym.

W restauracji znajduje się bogaty wybór potraw z różnych zakątków świata. Menu skomponowane jest we współpracy z dietetykiem - mgr inż. Ewą Ceborską, która dba o właściwe proporcje składników odżywczych serwowanych potraw. Specjalne piktogramy w menu informują o szczególnych właściwościach serwowanych dań. Kuchnia Green Patio stwarza takie możliwości wyboru posiłków, aby były dostosowane do wymagań każdej diety i sposobu odżywiania.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W budowaniu kompleksowego systemu gastronomii restauracja Green Patio korzystać będzie ze sprawdzonych, unikalnych kompetencji, stosowanych w wagonach gastronomicznych w ramach NLO (Nowa Linia Obsługi). Inwestycja ta nawiązuje do tradycji gastronomii stacjonarnej Spółki WARS, która w latach 60-tych i 70-tych prowadziła sieć ekskluzywnych restauracji.

- Potrawy serwowane w restauracji będą różnić się od tych, które można zjeść w pociągach. Specyfika lokalowa WARS ogranicza innowacje kulinarne, ale w przypadku restauracji stacjonarnych mamy większe pole manewru, a jedynym ograniczeniem jest inwencja szefa kuchni - podkreśla Andrzej Buczkowski, dyrektor ds. Marketingu i Rozwoju WARS S.A.

© Portal Spożywczy 2021-04-17 03:42:08