Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Śnieg chroni wschodnioeuropejskie uprawy zbóż przed mrozem

Zasiewy zbóż w środkowej i wschodniej Europie, gdzie rolnicy ostatniej jesieni ograniczyli obsiewanie pszenicy, w przeważającej części pozostały nietknięte przez tegoroczne mrozy dzięki ochronnej warstwie śniegu, stwierdzili dziś producenci i urzędnicy.


Autor: onet.pl za Reuters
Data: 10-02-2010, 16:12

W niektórych rejonach wschodniej Europy temperatury spadły nawet do minus 34 stopni w zeszłym miesiacu, lecz pokrywa śnieżna ochroniła wysiane zboże w Polsce, Rumunii, Czechach i na Węgrzech, dzięki czemu uprawy w regionie znajdują się obecnie w dobrym stanie.

"Śnieg przykrył zasiewy, i to przykrył je dobrze, więc niskie temperatury im nie zaszkodzą," mówi Wiesław Łopaciuk, analityk rynku rolnego z państwowego Instytutu Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie.

Dodaje on, iż poza tym śnieg zapewnia także wilgoć zimowym uprawom w Polsce, która jest czwartym pod względem wielkości producentem zbóż w Unii Europejskiej.

Analitycy i rolnicy przewidują, że tegoroczne zbiory pszenicy i jęczmienia będą podobnych rozmiarów lub nieco skromniejsze niż zeszłoroczne ze względu na mniejszy obszar zasiewów. W 2009 roku zebrano w Polsce 9,8 milionów ton pszenicy oraz 4 miliony ton jęczmienia.

Mroźna zima najprawdopodobniej częściowo zniszczyła zasiewy na Ukrainie, największym spichlerzu zbożowym w rejonie Morza Czarnego, a także w południowej Bułgarii, gdyż tam właśnie zabrakło ochronnej kołderki śniegu podczas minusowych temperatur.

Ukraińskie ministerstwo rolnictwa podało, iż 12,3 procent zimowych upraw znajduje się w kiepskim stanie, a wiodąca firma doradcza w tym kraju - UkrAgroConsult - prognozuje spadek tegorocznych zbiorów pszenicy do 18,74 milionów ton z 20,82 milionów w 2009.

Bułgarscy rolnicy szacują, że od 5 do 15 procent zasiewów uległo uszkodzeniu, co w połączeniu ze zmniejszonym areałem upraw może doprowadzić do spadku zbiorów poniżej zeszłorocznych 3,6 milionów ton pszenicy oraz 797.000 ton jęczmienia.

Spowolnienie gospodarcze uderzyło w węgierskich, serbskich i bośniackich rolników, zmuszając ich do zmniejszenia zasiewów pszenicy i jęczmienia zeszłej jesieni.

Bośnia spodziewa się wyprodukować w tym roku w sumie 36.000 ton pszenicy, co odpowiada zaledwie jednej dziesiątej rocznych potrzeb, gdyż rolnicy ograniczyli wysiewy o 60 procent w porównaniu z rokiem wcześniej, mówią przedstawiciele państwowego związku rolników.

Serbscy rolnicy z kolei liczą na około 2 milionów ton pszenicy w tegorocznych zbiorach, co w pełni zaspokoi krajowy popyt.

Także rumuńscy farmerzy zmniejszyli jesienią areał upraw ze względu na kryzys gospodarczy, ale oczekują 35-procentowego wzrostu zbiorów pszenicy do 7 milionów ton dzięki korzystnemu wpływowi śniegu na zasiewy.

© Portal Spożywczy 2021-04-13 02:57:03