Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Prezydent wybrał do nowej RPP Gilowską, Glapińskiego i Kaźmierczaka

Prezydent mianował we wtorek Zytę Gilowską, Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka do nowej Rady Polityki Pieniężnej (RPP).


Autor: ISB
Data: 16-02-2010, 14:26

"Prezydent RP Lech Kaczyński postanowieniem z dnia 16 lutego 2010 r. powołał w skład Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję panią Zytę Gilowską, pana Adama Glapińskiego i pana Andrzeja Kaźmierczaka" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej głowy państwa.

"Prezydenccy" członkowie Rady rozpoczną kadencję 19 lutego, gdy wygasną mandaty Dariusza Filara, Andrzeja Sławińskiego oraz Andrzeja Wojtyny - nominowanych przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

W styczniu dwóch swoich członków do RPP desygnował Sejm - Elżbietę Chojna-Duch oraz Andrzeja Bratkowskiego, do których na początku lutego dołączyła Anna Głębocka-Zielińska. Cała trójka była popierana przez koalicję Platforma Obywatelska (PO) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL).

Także w ubiegłym miesiącu nowych członków Rady wybrał Senat. Jego rekomendację uzyskali Jerzy Hausner, Jan Winiecki i Andrzej Rzońca - wszyscy wskazani przez koalicję PO-PSL.

RPP składa się z dziewięciu członków, desygnowanych po trzech przez Sejm, Senat i Prezydenta. Pod przewodnictwem prezesa NBP Sławomira Skrzypka (do stycznia 2013 r.) przez kolejne sześć lat będą decydować o polskiej polityce pieniężnej i prawdopodobnie zdecydują o wstąpieniu przez Polskę do strefy euro.

Pierwsze decyzyjne posiedzenie RPP w nowym składzie odbędzie się w przyszłym tygodniu - 23 i 24 lutego, ale okazja do spotkania nowo ukonstytuowanej władzy monetarnej będzie w najbliższy piątek, podczas jednodniowego posiedzenia, które - prawdopodobnie z tego powodu - zostało przesunięte z czwartku.

© Portal Spożywczy 2021-04-13 10:05:48