Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

PSPO promuje w Polsce śrutę rzepakową i makuch rzepakowy

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju rozpoczyna kampanię budowania świadomości walorów śruty i makuchu rzepakowego pod hasłem „Pasze rzepakowe - cenne źródło białka i energii".


Autor: portalspozywczy.pl / PSPO
Data: 23-02-2010, 11:43

Inauguracja kampanii będzie miała miejsce 2 marca 2010 r. podczas konferencji w Instytucie Zootechniki w Balicach koło Krakowa.

Rozpoczynająca się kampania PSPO ma na celu wsparcie rozwoju przetwórstwa rzepaku i zagospodarowania śruty i makuchu rzepakowego w znacznej mierze na polskim rynku. Podstawową grupą docelową kampanii są hodowcy bydła, trzody i drobiu obok firm branży paszowej. W ramach kampanii zostaną wykorzystane narzędzia PR oraz marketingowe.

W najbliższym czasie przeprowadzone zostaną następujące działania:

  • promocja książki „Pasze rzepakowe w żywieniu zwierząt" - wydanie styczeń 2010 r.
  • konferencja 2 marca 2010 r. w Balicach z udziałem hodowców, organizacji branżowych, świata nauki i mediów
  • prezentacja filmu o wykorzystaniu pasz rzepakowych w żywieniu krów w OHZ Osięciny (wyróżniające się w kraju gospodarstwo z tytułu wyników krów
  • uruchomienie strony internetowej o charakterze edukacyjno-informacyjnym dedykowanej paszom rzepakowym: (start w marcu 2010 r.)

W kolejnych miesiącach planowane są także: wykłady ekspertów na konferencjach, konsultacje dla hodowców podczas wystaw hodowlanych (czerwiec/lipiec), artykuły w mediach branżowych.

© Portal Spożywczy 2021-04-13 09:47:04