Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Indykpol inwestuje w produkcję i przetwórstwo kurcząt

W połowie lutego mięsny Indykpol zakończył prace związane z uruchomieniem nowoczesnej linii technologicznej do uboju i dzielenia kurcząt w Olsztynie.


Autor: MB, portalspozywczy.pl
Data: 10-03-2010, 21:15

Inwestycję rozpoczęto we wrześniu 2009 r. i przeznaczono na nią ponad 5 mln zł. Uruchomienie drugiej, zautomatyzowanej linii kurczęcej (pierwsza mieści się w filii Indykpolu w Lublinie) w znacznym stopniu zwiększy produkcję mięs oferowanych przez Indykpol.

Od połowy lutego w olsztyńskim zakładzie Indykpol SA działa nowoczesna linia technologiczna do uboju i dzielenia kurcząt, która umożliwia przetworzenie ponad 24 tys. ton mięsa rocznie. Linia jest w pełni zautomatyzowana. Tuszki kurcząt przechodzą kolejne etapy obróbki, od uboju do pakowania, prawie bez udziału pracy ręcznej.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Zautomatyzowany ciąg chłodniczy o długości blisko 2 km gwarantuje ich wychłodzenie w ciągu zaledwie 2 godzin do temperatury poniżej 4 stopni C. Prace projektowe, budowlane a potem montaż urządzeń wchodzących w skład linii rozpoczęły się we wrześniu 2009 roku. Za realizację inwestycji Indykpol zapłacił ponad 5 mln zł.

Planując zwiększenie skali produkcji, spółka wybudowała również nową mroźnię, w której zmieści się nawet 700 ton przetworów. Koszt inwestycji to 3 mln zł.

 

 

© Portal Spożywczy 2021-04-17 03:22:59