Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

UE: Czesi i Polacy produkują mniej śmieci, ale trafiają one na wysypiska

Statystyczny Czech i Polak produkuje znacznie mniej śmieci od przeciętnego Europejczyka, ale w zdecydowanej większości lądują one na wysypiskach, zamiast podlegać recyklingowi czy spaleniu jak w innych krajach UE - podał w piątek Eurostat.

Przeciętny Polak wyprodukował w 2008 roku 320 kg śmieci. To dużo mniej niż średnia europejska, która wynosi 524 kg. Najwięcej śmieci - bo ponad 700 kg - według danych unijnego biura statystycznego Eurostat produkują Duńczycy, Irlandczycy, Cypryjczycy i Luksemburczycy. Nikt nie dorównuje Danii: statystyczny obywatel wytwarza tam aż 802 kg śmieci rocznie.

Najbardziej powściągliwi pod względem produkcji odpadów komunalnych są Czesi z wynikiem 306 kg odpadów na osobę.

Tak różne wyniki w poszczególnych krajach są - zdaniem autorów raportu - spowodowane przede wszystkim różnymi zachowaniami konsumpcyjnymi. Ponadto, choć miało to mniejsze znaczenie, niektóre kraje wliczyły w statystyki śmieci produkowane nie tylko przez gospodarstwa domowe, ale też małe przedsiębiorstwa i instytucje publiczne.

Jak podaje raport, 40 proc. odpadów komunalnych w UE składuje się na wysypiskach bądź zakopuje w ziemi. W Polsce ten odsetek wynosi aż 87 proc., a w Czechach 83 proc. Jeszcze gorzej pod tym względem wypadają Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia i Bułgaria, gdzie niemal wszystkie śmieci (w przypadku Bułgarii 100 proc.) trafiają na wysypiska.

Ogółem 20 proc. śmieci wyprodukowanych przez Europejczyków jest spalanych, 23 proc. poddawanych recyklingowi, a 17 proc. kompostowanych. Metody obróbki odpadów są różne w różnych krajach Unii. Spalanie jako główną metodę stosują Duńczycy (54 proc. śmieci), Szwedzi (49 proc.), Holendrzy, Belgowie, Luksemburczycy, Niemcy i Francuzi (powyżej 30 proc.). Polska spala zaledwie 1 proc. swoich odpadów. Na recykling i kompostowanie jako główną metodę obróbki zdecydowały się Austria (70 proc. śmieci), Niemcy (65 proc.), Holandia (60 proc.) i Belgia (59 proc.).

W Polsce kompostowaniu poddawanych jest tylko 4 proc. śmieci, a recyklingowi 9 proc.© Portal Spożywczy 2021-05-19 00:32:20