Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Przez nowe przepisy wiele kurzych ferm może upaść

Jajka droższe na święta i setki tysięcy kur do wybicia - może to dotyczyć wielu właścicieli ferm drobiu. Według nowych przepisów unijnych, które mają na celu poprawę warunków hodowli kur, dotychczasowe klatki dla drobiu są za małe i trzeba je wymienić na większe - informuje Dziennik Bałtycki.

Dla właścicieli ferm to koszty ogromne, mało kogo stać na taką inwestycję. Zwłaszcza że kilka lat temu kazano im unowocześniać fermy i wymieniać klatki. Przepisy są jednoznaczne. Ci którzy dotychczas klatek nie wymienili, nie mogą prowadzić działalności. Kury trzeba sprzedać, a jaja zutylizować i pokazać na to dokument.

- To jakieś totalne nieporozumienie - mówi właściciel fermy drobiu z województwa pomorskiego. - Wymiana klatek na nowe będzie mnie kosztować nawet 1,2 miliona złotych. Tymczasem mam kredyty, które muszę spłacać, bo kilka lat temu modernizowałem fermę, żeby spełniała wymogi. Przecież nie można tak traktować ludzi. Jak zwykle dobro zwierząt jest na pierwszym miejscu. To nic, że ja nie będę miał co włożyć do garnka. Najważniejsze, żeby klatka kury była o 20 centymetrów większa.

- Wciąż nam się każe coś zmieniać i modernizować, ale nikt nie pomyśli, z czego mamy finansować te inwestycje - dodaje właściciel fermy drobiu z Łodzi. - Dopiero od niedawna cena jajek jest przyzwoita. Wcześniej trzeba było dokładać do interesu. Ja na pewno nie będę wymieniał klatek, bo mnie na to nie stać. Rozważam likwidację fermy.

Choć unijne przepisy, zdaniem wielu hodowców, są bezlitosne, to nie ma od nich odwrotu. Pierwsze kontrole, które przeprowadzono w fermach, zakończyły się dramatycznie.

Producenci jaj twierdzą, że jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

- Na tym bezsensownym przepisie zarobią producenci klatek - dodaje Adam, właściciel fermy drobiu z Wielkopolski. - Na Zachodzie odchodzi się od chowu w klatkach i teraz próbuje się nam je sprzedać.

Na Zachodzie Europy coraz bardziej modne stają się jaja od kur z wolnego wybiegu. Wiele tamtejszych hipermarketów już teraz wycofuje jaja z chowu klatkowego. Niebawem może dotyczyć to także Polski - zauważa Dziennik Bałtycki.© Portal Spożywczy 2021-08-02 14:41:29