Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Marek Belka: Zniechęcić zagraniczny kapitał

- Umacniający się złoty może uderzyć w gospodarkę, ostrzega Marek Belka, szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego na Europę. Były premier zachęca rządzących do odpędzenia od Polski zagranicznego kapitału, pisze "Puls Biznesu".

- Rządy krajów Europy Wschodniej i banki centralne powinny przeciwdziałać umacnianiu się lokalnych walut. Aprecjacja zagraża kontynuacji odrodzenia gospodarczego i niszczy przewagę konkurencyjną, ostrzega były premier w cytowanym przez "Puls Biznesu" wywiadzie dla Bloomberga.

Ekonomista zwraca się z apelem do kilku krajów, ale to w Polsce problem jest największy. Złoty jest najszybciej umacniająca się walutą regionu. Przez ostatnie 12 miesięcy cena euro spadła u nas o 18 proc. O tyle uszczuplone więc zostały przychody polskich eksporterów, zmniejszając ich konkurencyjność na globalnych rynkach.

- To jest coś, czego powinniśmy się obawiać, zaznacza Belka. I sugeruje, że polskie władze mogłyby osłabiać złotego nie tylko interwencją na rynku walutowym, ale też odpowiednimi zmianami w prawie. - Kraje regionu powinny skoncentrować się na regulacjach ostrożnościowych, zniechęcających zagraniczny kapitał do niektórych inwestycji i zaciągania kredytów w walutach obcych, radzi dyrektor MFW.© Portal Spożywczy 2021-05-09 15:36:39