Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Prezes Spolmleku: Nowe rynki przestaną być miejscem zbytu nadwyżek mleka

Moim zdaniem jest jedynie kwestią czasu gdy te "nowe rynki" - Chiny, Indie, Brazylia czy Rosja przestaną być rynkiem zbytu nadwyżek mleka i przetworów mlecznych, produkowanych przez kraje europejskie. Jestem pewien, że ten moment nastąpi, spierać się możemy jedynie o termin. To pierwszy punkt zwrotny - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl, Edward Bajko, prezes Spółdzielczej Mleczarni Spomlek.

Zdaniem prezesa Bajko, drugim sygnałem, pokazującym dużo większe zagrożenie dla europejskich producentów, będzie chwila, w której nastąpi tak dynamiczny wzrost produkcji w tych krajach, że będą próbowały wejść na rynki europejskie i upłynnić swoje nadwyżki. - I my, Europejczycy, nie możemy tu liczyć na tradycyjne mechanizmy regulacyjne - takie jak bariery celne, bowiem Światowa Organizacja Handlu będzie wywierała wystarczająco silną presję na Europę. Bez wątpienia liberalizacja handlu produktami spożywczymi nastąpi - mówi prezes Spomleku.

- Jednak skuteczne wejście na rynek europejski "nowych" producentów nie pojawi się szybko. Problemem dla nich nie będzie technologia - którą już przecież posiadają, czy dostęp do surowca - którego z czasem będą mieli więcej. Wyzwaniem przed którym staną zarówno Chiny jak i Brazylia, Indie czy Rosja będzie zaufanie europejskiego konsumenta. To właśnie konsument - z obawy przed niską jakością odległych geograficznie produktów - będzie głównym sprzymierzeńcem europejskich producentów. I dlatego musimy cały czas walczyć o silne przekonanie europejskich klientów o jakości naszych produktów - puentuje prezes Bajko.

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego jest najnowocześniejszym i jednym z największych polskich producentów sera żółtego. W 2009 r. wyprodukowała ponad 9 400 ton serów typu holenderskiego i szwajcarskiego, o łącznej wartości blisko 130 mln zł. Prawie 1/3 wyprodukowanych przez Spomlek serów znajduje odbiorców poza granicami Polski. Szczególnie silną pozycją Spółdzielnia cieszy się na rosyjskim rynku sera, dokąd eksportuje ponad 20 proc. produkcji. 
Firma jest jednocześnie jednym z filarów eksportu polskiego mleczarstwa do Rosji. © Portal Spożywczy 2021-05-06 15:21:28