Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Utrzymują się wzrostowe tendencje cenowe na światowym rynku ropy naftowej

Jak wynika z informacji serwisu e-petrol ceny ropy naftowej na świecie utrzymują się w tendencji wzrostowej. Ropa naftowa zyskiwała pomimo zwiększania się jej zapasów - podają eksperci BGŻ.

Według raportu opublikowanego przez EIA (Energy Information Administration) w ciągu tygodnia zakończonego drugiego kwietnia 2010 r. zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 2,0 mln baryłek osiągając poziom 356,2 mln baryłek. Zapasy surowca znajdują się powyżej średniej odnotowywanej w poprzednich latach w analogicznym okresie. W tym samym tygodniu dzienne zużycie ropy naftowej przez amerykańskie rafinerie ukształtowało się na przeciętnym poziomie 154,6 mln baryłek, co w porównaniu do wcześniejszego tygodnia oznacza wzrost o 370 tys. baryłek.

9 kwietnia 2010 r. cena baryłki ropy naftowej West Texas Intermediate, w dostawie na maj na giełdzie Nymex na zamknięciu ukształtowała się na poziomie 84,92 USD/bbl, co oznacza że jej notowania w porównaniu do poprzedniej sesji osłabiły się o 0,88%. Jednakże ceny ropy naftowej na giełdzie Nymex pozostają w lekkiej tendencji wzrostowej. Na przestrzeni czterech tygodni notowania surowca poprawiły się o 4,5%.

W kierunku wzrostu notowań ropy naftowej na rynku globalnym w 2010 r. będzie oddziaływał prognozowany wzrost gospodarczy w krajach rozwijających się, głównie w Chinach, który będzie przejawiał się między innymi zwiększonym zapotrzebowaniem na paliwa. Z informacji chińskiego Głównego Urzędu Ceł (General Adminitration of Customs) przekazanych przez serwis Reuters wynika, iż w marcu br. import ropy naftowej w Chinach w relacji rocznej wzrósł o 29%, osiągając poziom 21,1 mln ton. Ponadto lepszy stan gospodarki USA również będzie sprzyjał poprawie popytu.© Portal Spożywczy 2021-08-02 14:37:45