Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

MSWiA: 79 rodzin ofiar katastrofy otrzymało rządowe zasiłki

Kolejne rodziny ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego otrzymały zasiłki przyznane przez rząd. Wojewodowie wypłacili zasiłki 79 rodzinom. Każda z nich otrzyma 40 tys. zł. Na ten cel rząd przeznaczył ponad 3,8 mln zł.

"Wojewodowie cały czas wypłacają zasiłki osobom, które straciły swoich bliskich w katastrofie pod Smoleńskiem. W sumie do tej pory pomocy finansowej udzielono 79 rodzinom. Pieniądze są na bieżąco przekazywane pozostałym rodzinom" - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

Każda z rodzin otrzymuje 40 tys. zł. Decyzja o terminie i formie przekazania pomocy finansowej należy do bliskich ofiar katastrofy - na konto bankowe, czy do rąk własnych. Koordynatorzy wyznaczeni przez wojewodów opiekują się wszystkimi osobami dotkniętymi przez tragedię.

Rząd pokrywa również koszty uroczystości żałobnych oraz koszty związane z pogrzebem osób, które zginęły w katastrofie samolotu. Rada Ministrów przeznaczyła na ten cel 20 mln zł.

Rząd będzie również rozpatrywał wnioski o przyznanie rent specjalnych. W pierwszej kolejności otrzymają je uczące się dzieci i młodzież oraz niepracujący małżonkowie ofiar katastrofy.

Dodatkowe świadczenia otrzymają rodziny m.in. żołnierzy. Inne świadczenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, są wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, przedstawiciele rządu, instytucji państwowych, wojska, duchowieństwa, Rodzin Katyńskich. Polska delegacja udawała się na uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej.© Portal Spożywczy 2021-08-04 14:17:34