Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Ruszyła Elektroniczna Giełda Żywca Wieprzowego

Od czwartku trzodą chlewną można handlować przez internet. Elektroniczna Giełda Żywca Wieprzowego uruchomiona przez Warszawską Giełdę Towarową (WGT) ma na celu wyznaczenie równowagi cenowej i ucywilizowanie obrotu żywcem wieprzowym.


Autor: PAP
Data: 29-05-2008, 12:52

Prezes WGT prof. Michał Jerzak poinformował na konferencji prasowej w czwartek, że dotychczas na polskim rynku żywca wieprzowego brakowało jasnych reguł funkcjonowania. Uruchomienie elektronicznego obrotu przyczyni się do ustabilizowania tego rynku.

Jak podkreślił prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "Polsus" Jan Biegniewski, jest to pierwsza tego typu giełda w Polsce, ale i w Europie. Według niego, nie rozwiąże ona problemów ze sprzedażą żywca wszystkim rolnikom, ale będzie dobrym kanałem zbytu świń dla kilkudziesięciu procent producentów. Minimalna partia sprzedaży wynosi 50 sztuk świń.

Polska jest trzecim producentem wieprzowiny w Europie, po Niemczech i Hiszpanii. Produkcja trzody decyduje więc o dochodach dużej grupy rolników.

Jerzak zaznaczył, że w Polsce występują znaczne wahania cen trzody. Są to tzw. świńskie górki, ale także można odnotować duże wahania sezonowe jak i koniunkturalne. Nieprzewidywalność cen uzyskiwanych za trzodę powoduje napięcia wśród rolników.

Prezes WGT zauważył, że system obrotu trzodą nie zmienia się w Polsce od lat i charakteryzuje się dominującą rolą firm przetwórczych, które dyktują ceny. Słabo zorganizowani rolnicy praktycznie nie mają wpływu na cenę. Stworzenie platformy do handlu żywcem wieprzowym pozwala na negocjowanie ceny w sposób obiektywny, anonimowy.

Szef giełdy podkreślił, że cena ustalana w przetargach stanowić będzie podstawę do określania cen transakcyjnych w danym dniu w zakładach skupujących. W dłuższym okresie pozwoli zaś na określenie trendów cenowych.

W pierwszej sesji giełdowej wzięło udział 8 producentów i trzy firmy przetwórcze. Wystawiono na sprzedaż 400 sztuk świń, a zgłoszono chęć zakupu 3 tys. sztuk. Mimo że cenę wynegocjowano na 5,61 zł za kg (tzw. wagi ciepłej bitej), to do transakcji nie doszło.

Giełda powstała z inicjatywy związku Polsus oraz Krajowej Rady Izb Rolniczej. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem sprawuje minister rolnictwa Marek Sawicki.

© Portal Spożywczy 2021-01-18 17:15:03