Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Sytuacja Grecji jest ryzykiem dla Polski

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki powiedział w czwartek, że sytuacja Grecji jest poważnym ryzykiem dla Polski. Zaznaczył jednak, że Polska obecnie nie ma problemów ze sprzedażą obligacji.

"Trzeba patrzeć na to, co się będzie działo z Grecją. To jest główny problem UE, to jest problem instytucjonalny Unii" - powiedział Kotecki w czwartek podczas prezentacji raportu "Gospodarka Polski-Prognozy i Opinie. Maj 2010".

Dodał, że Grecja jest poważnym ryzykiem także dla Polski. "Jednak jesteśmy dużo lepiej postrzegani fundamentalnie - między innymi dlatego, że nie jesteśmy w strefie euro - co wskazują ostatnie przetargi obligacji. W tej chwili nie ma żadnego problemu ze sprzedażą SPW" - powiedział Kotecki.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła we wtorek rating kredytowy dla Grecji i Portugalii. Oznacza to, że kupowanie papierów skarbowych tych krajów wiąże się z dużym ryzykiem. Według ekspertów, z którymi rozmawiała, bez pomocy finansowej Grecja zbankrutuje, a już teraz jej problemy wpływają na gospodarki krajów europejskich powodując spadki cen akcji, obligacji czy osłabienie kursów walutowych.© Portal Spożywczy 2021-07-28 18:46:10