Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Sarkozy groził wycofaniem Francji ze strefy euro

Na spotkaniu przywódców państw strefy euro 7 maja w Brukseli, poświęconym pakietowi ratunkowemu dla Grecji, prezydent Nicolas Sarkozy walił pięścią w stół i groził wycofaniem Francji z grona państw wykorzystujących unijną walutę - pisze w piątek "El Pais".

Madrycki dziennik powołał się na wypowiedź premiera Hiszpanii Jose Luisa Rodrigueza Zapatero, który w środę rozmawiał z członkami swojej partii; jego słowa przekazali podobno uczestnicy tego spotkania.

Rzecznik premiera potwierdził, że Zapatero spotkał się w środę z członkami partii socjalistycznej, ale nie poinformował, co na tym spotkaniu mówiono.

Według "El Pais", cytującego swoje źródło, Sarkozy zażądał w Brukseli, żeby wszyscy zobowiązali się wesprzeć Grecję, "albo Francja ponownie rozważy swą pozycję w (strefie) euro".

Inna osoba, obecna na spotkaniu Zapatero z członkami partii i zacytowana przez "El Pais" powiedziała: "W końcu Sarkozy zaczął walić pięścią w stół i grozić opuszczeniem strefy euro. (...) Zmusiło to (kanclerz Niemiec) Angelę Merkel do ustąpienia i osiągnięcia porozumienia".

Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzgodniły w zeszłym tygodniu pakiet ratunkowy dla Grecji wart 110 miliardów euro. Niemcy, które muszą wziąć na siebie znaczną część tego obciążenia, były temu planowi niechętne.

Zapatero powiedział członkom swej partii, że na spotkaniu w Brukseli Francja, Włochy i Hiszpania utworzyły wspólny front przeciwko Niemcom i że Sarkozy groził zerwaniem tradycyjnej francusko-niemieckiej "kontroli" nad resztą UE - twierdzi "El Pais".

Pałac Elizejski nie skomentował doniesień hiszpańskiej gazety.© Portal Spożywczy 2021-08-03 11:45:34