Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Właściciel sieci sklepów Żabka przejął Grupę Iglokrak

Środkowoeuropejska grupa inwestycyjna Penta Investments - sfinalizowała akwizycję 100 proc. udziałów w Grupie Iglokrak, działającej na rynku artykułów mrożonych. Iglokrak jest już ósmą inwestycją Penty w Polsce. Transakcja została zaakceptowana przez UOKiK. Jej wartość nie została ujawniona.

Iglokrak jest wiodącym w południowej Polsce producentem i dostawcą mrożonek i lodów dla handlu detalicznego i gastronomii (HoReCa). Do Grupy należy 7 firm zajmujących się dystrybucją mrożonek - z 8 oddziałami: w Krakowie, Bielsku-Białej, Sosnowcu, Wodzisławiu Śląskim, Kielcach, Wrocławiu, Poznaniu i Zakopanem. Ponadto, w skład holdingu wchodzą 2 fabryki zlokalizowane w Tarnowie produkujące artykuły pod uznanymi markami Fritar i Lewil. Przychody Grupy w 2009 roku wyniosły ponad 330 mln zł.

- Akwizycja Grupy Iglokrak jest pierwszym krokiem Penty w kierunku konsolidacji i modernizacji rynku mrożonek w Polsce, a także segmentu dostawców artykułów dla branży HoReCa. Opracowany przez nas plan rozwoju wszystkich 9 spółek należących do Grupy ma na celu zwiększenie efektywności operacyjnej holdingu, dzięki wykorzystaniu efektów synergii oraz systematyczne doskonalenie obsługi klientów - mówi Rafal Sosna, dyrektor inwestycyjny Penta Investments w Polsce.

Strategia rozwoju Grupy Iglokrak obejmuje: udoskonalenie poziomu obsługi partnerów biznesowych, zbudowanie silnej i nowoczesnej platformy handlowej, poszukiwanie nowych rynków zbytu oraz wprowadzenie efektywnego systemu zarządzania holdingiem.

Polski rynek spożywczy ma wysoki potencjał rozwoju. Wysokość wydatków na żywność w przeliczeniu na jednego Polaka pozostaje wciąż dużo niższa w porównaniu do krajów Europy Zachodniej. Podobny trend można obserwować w branży artykułów mrożonych. Wysokość wydatków Polaków na produkty mrożone wynosi obecnie 2,3 proc. ogółu wydatków na żywność per capita, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej wskaźnik ten wynosi 4,4 proc.. Oczekuje się, że preferencje polskich konsumentów będą zbliżały się do europejskich, co stwarza bardzo dobre perspektywy rozwoju dla Grupy Iglokrak.

Iglokrak jest jednym z najwiekszych w Polsce producentem i dystrybutorem artykułów mrożonych i lodów dla placówek detalicznych, hurtowni, sieci krajowych i zagranicznych, jak również szeroko pojętej gastronomii (HoReCa). Grupa Kapitałowa Iglokrak to 7 firm zajmujących się dystrybucją oraz 2 zakłady produkcyjne. W 2009 roku Grupa odnotowała przychody w wysokości ponad 330 mln zł.

Iglokrak obsługuje 14 tys. placówek handlowych i gastronomicznych oraz ok. 25 tys. lodówek w punktach detalicznych.  Grupa dysponuje nowoczesnymi maszynami do produkcji artykułów mrożonych pod markami: Fritar (frytki i mrożone warzywa/owoce) oraz Lewil (gotowe wyroby kulinarne na bazie mącznej).

Dzięki zrealizowanym w 2009 roku inwestycjom o wartości 10 mln euro, Fritar stał się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej rozbudowanych zakładów produkcyjnych w branży artykułów mrożonych w Europie.© Portal Spożywczy 2021-06-25 12:34:29