Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Puby i bary piwne szybko tracą klientów

Zwolennicy piwa coraz rzadziej piją swój ulubiony trunerk w pubach i barach - wynika z raportu „Pora na piwo" opublikowanego przez firmę SABMiller. Według badań koncernu piwowarskiego, obecnie więcej Europejczyków pije regularnie piwo w domach czy ogrodach - 83 proc. niż w pubach, klubach nocnych czy restauracjach - 63 proc.


Autor: Łukasz Stępniak, portalspozywczy.pl
Data: 08-06-2008, 15:09
fot. www.kp.pl

Brytyjczycy byliby zdziwieni, że europejską ojczyzną kultury pubowej jest Hiszpania, w której mieszka największa liczba piwoszy regularnie spożywających złoty trunek w pubach/ barach/ gospodach - 81proc. Wbrew popularnemu twierdzeniu, że Włochy są ojczyzną wielbicieli wina, Włosi w większym stopniu niż jakakolwiek inna nacja regularnie spożywają piwo w restauracjach - 45 proc. - to dwa razy więcej niż średnia europejska.Jedyne kraje, gdzie preferuje się spożywanie piwa poza domem, to Słowacja - 62 proc. oraz Czechy - 55 proc.

Kiedy konsumenci nie piją w swoim domu ani w ogrodzie, to można ich zobaczyć z kuflem piwa w czyimś domu. O ile 76proc. Europejczyków pije piwo częściej w domu czy w ogrodzie, 37 proc. z nas lubi spożywać piwo u znajomych. A to oznacza mnóstwo proszonych kolacji i pikników. Towarzyskie aspekty picia w odwiedzinach znajdują większe uznanie w oczach kobiet, które regularnie piją piwo w czyimś domu czy ogrodzie (40 proc. kobiet w porównaniu z 36 proc. mężczyzn). Jest to jedyny przypadek, gdy kobiety spożywają piwo bardziej regularnie od mężczyzn.

Najbardziej popularne punkty gastronomiczne to bary/puby/gospody, w których 53 proc. Europejczyków "regularnie" spożywa piwo. To dwa razy więcej, niż w kolejnym popularnym miejscu spożycia - restauracjach - 24 proc., znacznie więcej niż w nocnych klubach - 12 proc. oraz podczas wydarzeń sportowych - 10 proc.

© Portal Spożywczy 2021-01-15 18:30:42