Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Minister Sawicki nie chce zmian w KRUS

Trybunał Konstytucyjny uznał, że budżet państwa nie powinien opłacać składki zdrowotnej za rolników, bo jest to sprzeczne z konstytucją. Minister Sawicki apelował, aby dziennikarze nie organizowali "nagonki na rolników" - czytamy w Gazecie Wyborczej. Stwierdził, że trzeba zabrać się także za inne przywileje, np. 50-proc. koszty uzyskania przychodu dla dziennikarzy i twórców.


Autor: Gazeta Wyborcza
Data: 29-10-2010, 09:11

- Jeśli rolnicy ze względu na różny dochód nie mogą być opłacani przez budżet, to za mundurowych budżet też nie powinien płacić - mówił cytowany przez gazetę minister.

Według Sawickiego składki zdrowotne powinni też opłacać np. studenci. Cytowany przez „GW" Sawicki wskazał, że 60 proc. rolników nie zarabia, tylko egzystuje. Nie chciał jednak zdradzić, co rząd i jego ministerstwo zaproponują w sprawie składki zdrowotnej, którą będą płacić rolnicy.

Stwierdził tylko, że ma na to 15 miesięcy, a jego resort pracuje nad definicją małego, niedochodowego gospodarstwa rolnego. Bo być może taki typ gospodarstwa rząd chciałby zwolnić z obowiązku płacenia na służbę zdrowia. Szczegółów nie chciał podać. Podkreślał, że przejście części gospodarstw do systemu podatku dochodowego nie będzie wiązać się z przejściem tych rolników do ZUS. PSL nie zgodzi się absolutnie "na żadne ruszanie KRUS-u". Minister preferuje "prosty, kanadyjski czy szwedzki system ubezpieczeniowy", w którym państwo nie dopłacałoby ani do ZUS-u, ani do KRUS-u - podaje Gazeta Wyborcza.

© Portal Spożywczy 2020-10-21 18:31:55