Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Janukowycz: Ukraina może wejść do strefy wolnego handlu z Rosją

Ukraina może wejść do unii celnej, tworzonej obecnie przez Rosję, Kazachstan i Białoruś - oświadczył w piątek podczas wizyty w Rosji prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.


Autor: PAP
Data: 26-11-2010, 19:31

"Jest to możliwe, ale istnieją procedury, które na Ukrainie trzeba by było (w tym celu) zastosować, takie jak nowelizacja konstytucji, co może być dokonane przez parlament lub w drodze referendum" - powiedział dziennikarzom Janukowycz po spotkaniu z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem w Gorkim. Dalszych szczegółów na ten temat nie przedstawił.

Wypowiedź Janukowycza wskazuje, że w Kijowie osłabły nadzieje na rychłe zawarcie układu stowarzyszeniowego z Unią Europejską, obejmującego również porozumienie o wolnym handlu - pisze agencja Reutera. Bruksela nie obiecała Ukrainie przyjęcia do UE ani nie zaproponowała jej statusu kandydata od członkostwa.

W ubiegłym tygodniu Rosja, Białoruś i Kazachstan podpisały umowę o koordynowaniu polityki makroekonomicznej, co ma być istotnym krokiem w kierunku utworzenia w 2012 roku strefy wolnego handlu. Moskwa wystąpiła z inicjatywą unii celnej w reakcji na brak postępu w swych rokowaniach o przyjęcie do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Po objęciu władzy w lutym ubiegłego roku Janukowycz zawiesił starania o członkostwo Ukrainy w NATO i przedłużył obowiązywanie umowy o korzystaniu przez rosyjską Flotę Czarnomorską z baz ukraińskich. Deklaruje jednocześnie swe przywiązanie do idei integracji europejskiej i wezwał UE, by uznała Ukrainę za potencjalne państwo członkowskie.

© Portal Spożywczy 2020-08-14 15:11:13